Izložba „Aeromiting Kina 2016“ otvorena je danas i trajaće do 6. novembra u kineskom gradu Džuhaju, u pokrajini Guangdongu. Njena tematika su vojni i civilni avioni, kosmička tehnika, oružje i vojna tehnika za desantne jedinice, sistemi PVO i radio-elektronska tehnologija.
„Aeromiting Kina“ održava se od 1996, a ove godine će na sajmu učestvovati više od 700 kompanija, od kojih je skoro polovina stranih. Izložba se održava u 11 paviljona, a Rusija će imati svoju najveću postavku ne samo u celoj istoriji „Aeromiting Kina“, već i među svim međunarodnim vojno-tehničkim izložbama na kojima je do sada učestvovala.
Ukupna površina izlagačkog prostora ruskog „Rosoboroneksporta“ iznosi više od 1.500 kvadratnih metara, što je 2,5 puta više nego 2014. godine, a ruska delegacija broji oko 400 ljudi. To govori da Ruse u Kini očekuju veoma ozbiljni pregovori, kao i potpisivanje važnih dokumenata.
Prvi poslovi su već sklopljeni — ruski holding „Helikopteri Rusije“ i kineska kompanija „Wuhan Rand Aviation Technology Service“ zaključili su ugovor o isporuci pet helikoptera „ansat“, Ka-32 i Mi-171, uz mogućnost kupovine još 13 helikoptera (tri Ka-32, četiri Mi-171 i šest „Ansata“). Samim tim, Kinezi su postali prvi strani kupci ruskog „ansata“, odnosno njegove medicinske modifikacije.
Inače, na „Aeromitingu Kina 2016“ učestvuje oko 50 ruskih vojnih i civilnih kompanija, koje će predstaviti više od 220 obrazaca vojne tehnike.
Predstavnici ruskih kompanija prikazaće stranim partnerima borbene avione Su-35, helikoptere Mi-26T, Mi-35M, MI-171A2, Mi-38, „ansat“ i Ka-32, protivvazdušni sistem „Pancir S-1“ i ostalu tehniku.
„Roskosmos“ će, recimo, predstaviti maketu novog svemirskog broda „Federacija“, ali i kosmičkih brodova „Sojuz“ i „Vostok“, na kojem je leteo prvi kosmonaut na svetu Jurij Gagarin.
„Vrhunac izložbe biće prezentacija vazduhoplovnih grupa ’Ruski vitezovi‘ i ’Striži‘, koji će na nebu iznad Džuhaja pokazati spektakularne akrobacije na avionima Su-24 i Mig-29“, piše u saopštenju „Rosoboroneksporta“.
Da bi od aerodroma Kubinki, u Podmoskovlju, stigli do kineskog Džuhaja ruske posade su morale da pređu put dug više od 7.000 kilometara.
Piloti Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije prikazaće u Kini najspektakularnije elemente svog programa — oni će leteti u grupama i pojedinačno u formaciji „Kubanski dijamant“, koju čine devet borbenih aviona.
Inače, izložba „Aeromiting Kina“ je ušla u kategoriju najvećih u svetu, a osim Rusa u centru pažnje, bez svake sumnje, biće i kineski proizvođači.
Do pre 10, 15 godina Kinezi su na takvim izložbama nastupali samo kao dobri kupci, ali se Kina danas aktivno pretvara u jednog od svetskih izvoznika oružja. Kinezi sve veći uspeh postižu ne samo kada je reč o vojnoj, već i civilnoj proizvodnji.