Nekada najmoćnija stranka u Srbiji, DSS, koja je nakon vanparlamentarnog iskustva na poslednjim izborima uspela da uđe u parlament u koaliciji sa pokretom „Dveri“, ponovo je na raskrsnici.
Taman kada je izgledalo da je konsolidovala redove, završila sa unutrašnjom reorganizacijom i postala, ne baš brojna, ali konstruktivna opozicija vladajućoj koaliciji u parlamentu, unutarstranačke trzavice oko pitanja lokalnih koalicija dovele su do isključenja predsednice stranke Sande Rašković Ivić.
Suština je očuvati politiku i ideologiju
Situacija u DSS je teška i nije jednostavna, kaže jedan od osnivača ove stranke Aleksandar Popović, ali dodaje da je teških momenata bilo i u prošlosti. Da li će DSS opstati i nastaviti da bude relevantan politički faktor ili će nestati zavisi samo od članova DSS, kategoričan je Popović.
„Stranka će iduće godine proslaviti 25 godina postojanja. Stranka je osnovana godinu dana nakon što je Crvena zvezda postala svetski prvak u fudbalu. Pogledajte šta se od tada dešavalo samo sa Crvenom zvezdom da biste stekli utisak o kom se vremenu radi. Ono što je suština, kao i kod svake druge stranke, jeste da li će ona očuvati politiku i ideologiju, ukoliko politiku i ideologiju ima, a DSS je ima“, kaže Popović.
Prema njegovim rečima, to je jasna ideologija desnog centra i jasna politika političke i vojne neutralnosti Srbije.
Stranka može da nestane — državotvorna ideja ne
Slobodan Janković, analitičar Instituta za međunarodnu politiku i privredu, stručnjak za Bliski istok, odlučio je da nedavno pristupi DSS. Neki bi rekli da „ide u četnike ′44“; on, međutim, misli da je načinio pravi izbor upravo sada.
„Ne mogu da ne ostanem angažovan u trenutku velike krize srpskog naroda koja već dugo traje. A onda, gledajući šta postoji na srpskoj političkoj sceni, što može da pokrene situaciju na bolje, to sam video u DSS. Ne u bilo kojoj DSS, nego upravo u ovome što se sada dešava, sa dolaskom Miloša Jovanovića“, kaže Janković.
Miloš Jovanović je nedavno izabran za potpredsednika DSS i figurira kao najozbiljniji kandidat da nasledi Sandu Rašković Ivić na predsedničkoj funkciji. Prema Jankovićevim rečima, Jovanović je iskreni patriota koji je, s obzirom na to da ima poziv i da mu politika nije posao od koga mu zavisi egzistencija, u politiku ušao iskreno i čistog srca.
Najnovija bura u DSS trajaće još par nedelja, kaže Janković, nakon toga će se situacija raščistiti, a stranka se konsolidovati.
U to veruje i Aleksandar Popović, koji ističe da „ni javno ni tajno“, neće govoriti protiv Sande Rašković Ivić.
„Poštujem ono što je uradila za DSS, ali očigledno da se, kao i kod svakog razlaza, različiti pogledi na stanje, na svet oko nas, očigledno više nisu mogli da pomire“, kaže Popović, a na pitanje kako će stranka konsolidovati redove odgovara:
„Oni koji ostanu u DSS i oni koji joj priđu, čine DSS. Učinićemo sve da politiku DSS, koja nije ni laka ni jednostavna, koja nije politika koja ume da se lepo marketinški predstavi jer je teška, promovišemo, i da pokušamo, kao što smo uspevali u nekim momentima u prošlosti, da tu istu politiku donesemo do vrha neke planine na nekim narednim izborima. Da li ćemo u tome uspeti? Znate kako, propadala su carstva. Može da propadne i jedna mala stranka, ali ne može da propadne narod i ne može da propadne, barem trajno, država, i ne mogu da propadnu narodna i državotvorna ideja. One će, kao voda, naći neki put kako će izbiti. Mi se nadamo da će taj put biti DSS“, navodi Popović.
DSS, objašnjava Janković, mora da preživi trenutnu krizu, da se obnovi i preporodi, jer ima mnogo toga da ponudi. Živimo u doba stranaka brze ideologije i cilja, kaže on, koje samo zato što drže poluge vlasti opstaju na političkoj sceni.
„DSS Srbiji nudi razvoj. Ne nudi da Srbija bude nova Bugarska ili Rumunija, nego da gledamo prvo sebe, svoj interes. A ima zemalja koje hoće da sarađuju sa nama. To naravno ne znači sukob sa EU, kako mnogi žele da predstave kada kažu da DSS želi da izoluje Srbiju. Nije tačno“, zaključuje Janković.