On je na svečanoj akademiji u Centru za kulturu u Pančevu, kojoj je prisustvovao i makedonski predsednik Đorge Ivanov, kazao da Srbija neguje i čuva prijateljske odnose sa tom zemljom, dodajući da makedonska nacionalna manjina predstavlja kariku koja učvršćuje te odnose i da je sa nacionalnom manjinom Srba u Makedoniji zajednički imenitelj dveju država.
„Srbija će i dalje podržavati procese vraćanja pojedinačne i kolektivne svesti o značaju očuvanja nacionalnog, kulturnog, istorijskog identiteta makedonske manjine na našim prostorima“, rekao je Nikolić.
Prema njegovim rečima, integrisani u društvene procese, lokalne i pokrajinske i državne institucije, pripadnici makedonske manjine daju značajan doprinos razvoju Srbije i svojom jedinstvenom kulturom obogaćuju ukupan kulturni i nacionalni prostor.
„Ovo je vaš dom, vaša kuća, vaša država. Negujte svoju specifičnost, negujte veze sa zemljom svojih predaka, čuvajte svoj kulturni identitet, jer je dragocen i dobrodošao kao još jedna lepa i važna karika snage Srbije“, poručio je Nikolić.
Nikolić je istakao da je Srbija kao samostalna država omogućila daleko veća prava svojim građanima — pripadnicima nacionalnih manjina, od onih koji u svom zakonodavstvu imaju druge države Evropi.
Kao primer, predsednik je naveo da je, pored srpskog, makedonski jezik zvanični službeni jezik u mestima Jabuka, Pančevo, Dužine, Plandište, što je šef makedonske države pozdravio, ali je dodao da makedonski jezik treba da bude izučavan i u drugim osnovnim školama, gde Makedonci žive u znatnom broju.
Ivanov je rekao da je neophodno i realizovanje emisije na makedonskom jeziku na programima državne radio-televizije i ostvarivanje svih prava koje imaju Srbi u Makedoniji, u skladu sa bilateralnim sporazumom o zaštiti Makedonaca u Srbiji i Srba u Makedoniji.
On je preneo da je sa Nikolićem otvoreno razgovarao i da mu je izneo legitimna očekivanja Makedonaca u Srbiji koja se odnose na izučavanje makedonskog jezika, veću zastupljenost u javnom, političkom i društvenom životu.
Ivanov očekuje da državni, pokrajinski i lokalni organi Srbije izađu u susret tim zahtevima, jer je to, tvrdi, ulaganje u prijateljstvo dvaju naroda i dveju država.
„Iako sa Srbijom imamo nekoliko različitih pozicija o nekim otvorenim pitanjima, to nas ne sprečava da ostvarujemo maksimalnu saradnju u svim oblastima od uzajamnog interesa“, rekao je Ivanov, koji je primetio da na Balkanu ima sve više retrogradnih procesa i da se zaoštrava retorika među državama.
On je istakao da je Makedonija poznata po svom demokratskom modelu integracije bez asimilacije i poštovanja svake zajednice, uključujući srpsku, istakavši da ga raduje što nalazi sličan odnos Srbije prema makedonskoj zajednici.
„To je pozitivan primer koji treba da prate i drugi susedi, i iskreno se nadam da ćemo ovakvim pozitivnim tempom nastaviti u budućnosti“, rekao je Ivanov.
Dvojica predsednika posadila su drvo prijateljstva u centralnom parku ispred zgrade Gradske uprave u Pančevu, a prisustvovali su i potpisivanju protokola o bratimljenju mesne zajednice Jabuka sa opštinom Makedonski Brod.