Uspešna preduzetnica iz Udruženja poslovnih žena Srbije, najveće nacionalne organizacija žena iz sveta biznisa Dragica Božinović smatra su žene u našoj zemlji još uvek daleko od ravnopravnih u poslu. One zato treba da prave kompromise, ali ne po svaku cenu, kaže Božinovićeva.
„Trebalo bi da svako zadrži svoje osnovne osobine, bilo da je muškarac ili žena, a žene pre svega ne treba da se odriču svoje ženstvenosti. Termin ’lepši pol‘ upotrebljava se samo u kontekstu definicije da je dovoljno da smo lepe. Na tome mora mnogo da se radi kada je biznis u pitanju, ali pre svega na tome da žene dobiju istu platu za svoj rad“, kaže Božinovićeva.
Socijalna radnica, licencirani psihoterapeut Vera Madžar, koja radi i kao stručni saradnik u jednoj velikoj državnoj kompaniji, misli da žene nisu iskoristile šansu da budu ravnopravne u biznisu. Za to ima puno razloga, pre svega činjenica da živimo u muškoj civilizaciji. Ali moramo da priznamo i činjenicu da u samoj porodici majke forsiraju sinove, a ćerke uglavnom pripremaju za brigu o porodici, kaže Vera Madžar.
„Statistika je pokazala da žene koje imaju brata ređe ulaze u biznis nego kada imaju sestru ili su jedinice. To nije pravilo, ali je jako interesantno. Žene u biznisu dosegnu do nekog nivoa, najčešće stručnog saradnika, ali su ređe na rukovodećim pozicijama, očigledno imaju prepreke i moraju dvostruko da se zalažu da bi postigle visoke ciljeve, u odnosu na muškarce“, dodaje ona.
Ona smatra da je zato jako važno da se žene međusobno podržavaju, ali samo da bi bile jače, da bi bile bolje i ozbiljnije shvaćene, a ne da bi ugrozile „jači pol“.
„Jako je važno da se žene podržavaju, ne samo međusobno, ali i da ne predstavljaju sebe kao udruženje protiv muškaraca. Važno je da žene imaju dobru saradnju, ne samo sa ženama, jer petoro ljudi u timu znači mnogo više od zbira svih ljudi, vrlo je važna sinergija među ljudima. To se postiže otvorenošću, toplinom, zajedničkim radom, ali i zajedničkim promišljanjem o zadatku. Tu je izuzetno važan tzv. ženski princip brige“, smatra Madžarova.
Dragica Božinović napustila je posao u društvenoj firmi u kojoj su u muškom kolegijumu bile samo dve žene i otišla u privatni biznis, ali kaže da to nije bio prvi razlog, osećala je da njena energija nije dovoljno iskorišćena, a najviše joj je smetalo sporo donošenje i realizacija odluka. Danas vodi Udruženje poslovnih žena Srbije jer misli da je neophodno da žene jedne drugima prenesu iskustva, poslovne savete, ali i da odaberu buduće poslovne partnere, jer je konačna realizacija posla izuzetno važna.
„Postoje razni tipovi pomoći, svako je u udruženje došao svojom voljom iz različitih motiva, uglavnom zbog umrežavanja tržišta i međusobne razmene. Prošle smo obuku Ujedinjenih nacija u kojoj je sedam veoma važnih principa osnaživanja. Na toj bazi se i posluje, a jako je važna da bi se obavila dobra procena s kim i zašto sarađivati“, objašnjava Božinovićeva.
Ponašanje žena u Srbiji pre svega je određeno našim tradicionalnim korenima i ne preslikava se samo na biznis već i na celokupne muško-ženske odnose. Tako žene koje su uspešne u politici prati odlika — nemilosrdna, što je zapravo odlika muškaraca. I ne samo odlika — jer u Srbiji, što je muškarac nemilosrdniji, to je i uspešniji, kažu sagovornice emisije „Energija Sputnjika“.
One dodaju da žene u Srbiji imaju više šanse za uspeh u privatnom biznisu jer mogu da prate posao i od kuće, ali da je i u tom slučaju jako važno, ali i velika mudrost, napraviti balans između obaveza u porodici i karijere.