Trenutno mnogi američki političari zastupaju, naizgled, „najnoviju ideju u spoljnoj politici“ — direktnu američku vojnu intervenciju u sirijski sukob. Ovaj predlog brane takve političke „težine“ kao što je bivši savetnik američkog predsednika Džimija Kartera za nacionalnu bezbednost Zbignjev Bžežinski i senator Džon Mekejn, a predsednički kandidat Demokratske partije Hilari Klinton je u nedavnoj debati predložila da se uvede zona zabrane letenja nad Sirijom. Ideja o intervenciji u Siriji neprekidno se širi glavnim medijima, ali u stvarnosti je ideja intervencije veoma stara, podseća internet-portal.
Istovremeno, nije sigurno da će intervencija u Siriji oslabiti sukob i pomoći u smanjenju žrtava među lokalnim stanovništvom. Pre nego što isplanira veliku operaciju u Siriji, Vašington bi trebalo da razmotri tri glavna pitanja: kako izbeći rat sa Rusijom, kako da se ne šalje veliki kontigent američke vojske i kako pomoći saveznicima, pritom ne pomažući ekstremistima (što je praktično nemoguće). Ako se detalji o ovim pitanjima ne budu detaljno razrađeni, invazija na Siriju će jednostavno „neodgovorno“ i dalje pogoršati ionako užasnu situaciju, ističe „Voks“.
Jedan od glavnih rizika američke invazije na Siriju je mogući rat sa Rusijom. U slučaju uspostavljanja zone zabrane letenja, ni avioni sirijske vladine vojske, ni ruske Vazdušno-kosmičke snage neće moći da izvode operacije bez rizika da budu oboreni. „Voks“ navodi da „zona zabrane letenja“ ne bi pomogla u rešavanju sirijskog sukoba, ali bi mogla da „ojača pobunjenike i omogući im da sprovode operacije bez straha od napada iz vazduha“.
Ali uspostavljanje zone čak i za američko vazduhoplovstvo mnogo je komplikovanije nego što se misli. Pre svega, Sjedinjene Američke Države moraju da budu sigurne da su njihovi avioni bezbedni, što znači da će biti neophodno „da se uništi sirijski PVO sistem i ubijaju sirijski vojnici“.
U međuvremenu, protivvazdušna odbrana u Siriji mnogo je moćnija od bilo koje druge zemlje u kojoj je ranije Vašington pokušao da uspostavi zonu zabrane letenja. Vašington bi morao da potroši za uništenje sirijske zaštite takve resurse koji ne bi bili „ni operativno opravdani, ni atraktivni sa političke tačke gledišta“, piše list.
Ali glavna prepreka za uspostavljanje zone zabrane letenja je Rusija, koja je jedna od najvažnijih pristalica sirijske vlade. Da bi zona proradila, potrebno je da se spreče svi letove vazdušno-kosmičkih snaga. Ne treba se nadati da će moć američkog vazduhoplovstva zaplašiti Vladimira Putina i naterati ga da se povuče. Naprotiv, on će pokušati da dokaže da Vašington „ne može da naređuje“ Moskvi. Na taj način, SAD će „morati da obaraju ruske avione da bi postigle zonu zabrane letenja“, navodi se u članku.
„Rat u vazduhu između Rusije i SAD nikako ne bi olakšao situaciju u Siriji, već bi doveo do pogibije mnogih Rusa i Amerikanaca. Osim toga, to preti još većim ratom dve nuklearne sile“, zaključuje „Voks“.