Američko Ministarstvo odbrane citiralo je general-majora Ninu Armanjo koja je rekla da će Rusija i Kina predstavljati pretnju svim američkim satelitima u bilo kojoj orbiti do 2025, zbog čega je neophodno da Vašington može da koristi silu da bi održao svoj odgovarajući interes.
Njen komentar usledio je nakon što se program za plan i konstrukciju Agencije za napredna odbrambena istraživanja (DARPA) odrekao vlasništva i kontrole nad teleskopom za svemirski nadzor (SST) u korist svemirske komande američkog ratnog vazduhoplovstva.
„Do 2025. Rusija i Kina moći će da ugroze sve naše satelite u bilo kojoj orbiti. Ukoliko Sjedinjene Američke Države i naši saveznici žele da spreče protivnike od preduzimanja akcija protiv naših interesa, to moramo da uradimo sa pozicije sile“, rekla je ona.
Ona nije odbacila mogućnost rata u „svemirskom prostoru“ koji je rekla da bi trebalo da podstakne SAD „da vidi agresivno ponašanje kada se odvije i da se pripremi da deluje odlučno kako bi odbranila našu imovinu“.
U tom smislu ona je naglasila da će SST značajno doprineti „razumevanju onoga što se dešava u svemiru, koji objekti su tamo, šta rade, šta su njihove namere i šta će dalje činiti“.
U maju 2016. „Vašington post“ citirao je zvaničnike Pentagona koji su izjavili da Rusija i Kina razvijaju mogućnost napada na Sjedinjene Američke Države u svemiru.
List je naveo da „Pentagon troši 22 milijarde dolara na svemirske programe, a ove godine ulaže dodatnih pet milijardi dolara, uključujući i dve milijarde dolara za ono što je poznato kao ’kontrola svemira‘ u koji su uključeni visoko poverljivi ofanzivni programi“.
Početkom maja saopšteno je da američka vojska veruje da Moskva i Peking navodno razvijaju oružje kojim bi uništile satelite u orbiti. Konkretno, Vašington je izrazio zabrinutost zbog raketnih proba u Kini, za koje je Bela kuća tvrdila da su imali za cilj uništenje Zemljinih veštačkih satelita.
Direktor Odeljenja za neširenje i kontrolu oružja ruskog Ministarstva spoljnih poslova Mihail Uljanov rekao je tada da izjave Vašingtona o „ruskoj pretnji“ u svemiru ne treba uzimati ozbiljno.
On je dodao da Vašington koristi izmišljene izgovora kako bi blokirao predloge Moskve i Pekinga za razoružavanje u spoljnjem svemiru i da bi za rešavanje spornih relevantnih pitanja trebalo da se koriste diplomatske akcije.
Uljanov je podsetio da su u februaru 2008. Kina i Rusija inicirale Sporazum o prevenciji raspoređivanja oružja u svemiru i Sporazum o upotrebi sile protiv objekata u svemiru.