Već dugi niz godina, naučnici pokušavaju da reše zagonetku Bermudskog trougla koji obuhvata severozapadni deo Atlantskog okeana između Bermuda, Portorika i američkog Majamija. O čuvenom Bermudskom trouglu ispričane su brojne priče o nestanku aviona i brodova, koje do sada nisu mogle da se objasne.
Međutim, naučnici Državnog univerziteta u Koloradu izgleda da su otkrili šta bi mogao biti odgovor na ovo pitanje: heksagonalne formacije u oblacima, koje se nalaze oko 250 kilometara od obale Floride.
Oblaci stvaraju vetrovite vazdušne bombe koje se kreću brzinom od čak 273 kilometra na sat, piše Mirror.
Te smrtonosne eksplozije u vazduhu mogu preokrenuti brodove i srušiti avione u okean, tvrde.
Naučnici takođe tvrde da se masivni oblaci pojavljuju iznad zapadnog rta ostrva Bermuda u rasponu od 30 do 90 kilometara.
Satelitski meteorolog Stiv Miler sa Univerziteta Kolorado rekao je da ravne ivice kod oblaka inače nisu tipične, već su oblaci uglavnom raspršeni.
„Oblaci uglavnom nemaju definisanu granicu“, kaže on.
Naučnici su povezali ove formacije sa ostalim pronađenim formacijama hiljadama kilometara daleko, na obali Severnog mora.
Tamo šestougaone formacije stvaraju moćne „vazdušne pumpe“ koje proizvode vetrove brzine do 160 km/č, izazivajući talase do 14 metara. Dovoljno da izazovu vazdušne ili pomorske katastrofe.
Ovo otkriće moglo bi dovesti do rešavanja misterioznih slučajeva potapanja brodova i padova aviona u kojima je poginulo oko 1.000 ljudi u poslednjih sto godina.
Među najčuvenijim slučajevima je nestanak teretnog broda američke mornarice „kiklop“ 1918. godine i transportni britanski avion „Jork“, nestao 1952. godine.
Ali najpoznatiji slučaj, poznat kao „Let 19“, dogodio se 1945. godine, kada je bez traga nestalo pet eskadrila bombardera tokom probnog leta. U vrme nestanka, nebo je bilo bez oblaka, a more mirno.
Hidroavion koji je kasnije je poslat da pretražuje teren, takođe je nestao bez traga.