Prema rečima neimenovanog izvora iz Alijanse „to je najveća operacija raspoređivanja brodova od kraja Hladnog rata“. On tvrdi da Rusija na taj način namerava da poveća broj aviona u Siriji i u naredne dve nedelje počne završnu vazdušnu operaciju u Alepu. Pritom, predstavnik NATO-a nije naveo konkretne dokaze za svoje navode. Nema ni zvaničnog saopštenja NATO-a.
Međutim, vojni stručnjak iz asocijacije „Megapir“ Vladimir Bogatirjov objašnjava za Sputnjik zašto se Ruska Federacija odlučila na takav potez.
Rusija je, prema njegovim rečima, rasporedila brodove Severne flote u Sredozemnom moru zarad rešavanja niza zadataka.
„Ovi brodovi će pojačati zaštitu vazduhoplovne baze Hmejmim, luke Tartus, ali i savezničkih snaga u Siriji. Osim toga, trebalo bi imati u vidu da se ruski brodovi redovno pojavljuju u različitim delovima okeana, održavaju se vežbe posade i to je normalan proces za ratnu mornaricu bilo koje zemlje.“
On smatra da porukama da je Rusija u Siriju poslala „čitavu Severnu flotu“, NATO pokušava da omalovaži kapacitete ruske ratne mornarice.
„Severna flota je najmoćnija u sastavu ruske ratne mornarice. U njenom sastavu nisu samo veliki brodovi poput onih koje je Rusija poslala u Siriju, nego i grupa nuklearnih strateških podmornica. Možda je na taj način Alijansa htela da poruči da su naši kapaciteti veoma ograničeni, ali to nije istina.“
Osim toga, ne isključuje mogućnost da će Rusija poslati podmornice u Sredozemno more, ali ne nuklearne, već, kako kaže, podmornice opremljene krstarećim raketama „Kalibar“, koje su u sastavu Crnomorske flote.
„Rusija ne šalje brodove da eskalira situaciju. Naprotiv, naš cilj je da obezbedimo implementaciju političkih sporazuma u Siriji i da sprečimo eventualne provokacije“, rekao je on.
Ranije je pres-služba Severne flote saopštila da je prema planu borbene obuke Ratna mornarica Rusija 15. oktobra poslala grupu nosača aviona u područje severoistočnog Atlantika i u Sredozemno more.
U sastav grupe ulaze nosač aviona „Admiral Kuznjecov“, teška atomska raketna krstarica „Petar Veliki“, veliki protivpodmornički brodovi „Severomorsk“ i „Viceadmiral Kulakov“, kao i brodovi za logistiku.