Nakon samita u „normandijskom formatu“ nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je bilo važno da se ponovo otvori ovaj kanal za pregovore.
Ona je dodala da rad na temu bezbednosti i političkog napretka u Ukrajini treba nastaviti u okviru „mape puta“ koju „Normandijska četvorka“ treba da pripremi u narednih mesec dana.
U okviru „mape puta“ o Donbasu potrebno je da se realizuje zakon o specijalnom statusu regiona, izjavila je nemačka kancelarka.
„Današnji dan, kao što sam i predvidela juče, nije doneo čudo, ali smo razgovarali o procesu rada koji ima mnogo nijansi i na toj osnovi sada mora da se radi na temama bezbednosti, temama političke realizacije i na temu stvaranja mape puta, što je i predstavljalo današnji napredak“, istakla je Merkelova.
Govoreći na zajedničkoj konferenciji lidera Nemačke i Francuske, Merkelova je istakla da bi sastanci u „normandijskom formatu“ trebalo da se redovno i kontinuirano održavaju.
Ministrima spoljnih poslova „Normandijske četvorke“ naloženo je da odmah počnu sa pripremama za izbore u Donbasu, izjavio je francuski predsednik Fransoa Oland na konferenciji za medije nakon sastanka u „četvorke“ u Berlinu.
„Između ostalog, govorili smo o izborima u Donbasu. I to će biti osnovni zadatak naših ministara u narednim danima“, rekao je Oland.
On je dodao da će mapu puta za realizaciju Minskog sporazuma usaglašavati ministri.
„Bilo je važno da se krene napred na nekoliko tačaka, a posebno po pitanju bezbednosti, humanitarne i političke“, istakao je Oland.
Oland je nakon razgovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i nemačkom kancelarkom Angelom Merkel izjavio da je potrebno da se izvrši maksimalan pritisak na Rusiju o Siriji.
On je dodao da se na sastanku razgovaralo o razdvajanju „umerene“ opozicije od terorista Nusra fronta u Siriji.
„Zato moramo da izvršimo što je moguće veći pritisak, jer samo na taj način možemo doneti odluku“, rekao je francuski predsednik.
On je istakao da „sadašnja kratka pauza u vojnim dejstvima treba da se iskoristi za pružanje humanitarne pomoći, kao i svemu onome što može da doprinese političkoj debati o budućnosti Sirije“. „Francuska i Nemačka u potpunosti su spremne da doprinesu takvim inicijativama, kao i isporuci humanitarne pomoći Alepu“, rekao je francuski predsednik. „To je naša dužnost i mi obećavamo da ćemo je ispuniti“, dodao je on.
Oland je rekao da je u Alepu potrebno da se produži primirje za isporuku humanitarne pomoći i povlačenje boraca. On je pozvao na maksimalan pritisak da se primirje produži.
U poslednjih nekoliko meseci u sirijskom Alepu izuzetno se pogoršala situacija: u gradu i okolini se vode teške borbe. Zapad optužuje Moskvu i Damask za bombardovanje civila i položaja naoružane opozicije.
Sirija i Rusija insistiraju da napade izvode isključivo na položaje terorista i optužuju SAD da ne mogu da utiču na trupe „umerene opozicije“ i njihovo razdvajanje od ekstremista.
Pre susreta o sirijskoj situaciji Putin, Merkelova i Oland, kao i predsednik Ukrajine Petro Porošenko razgovarali su o situaciji u Donbasu u okviru takozvane „Normandijske četvorke“.