Svih dosadašnjih 11 nemačkih predsednika bili su hrišćani — devet su bili protestanti, a dva katolici.
Činjenica je, međutim, da predsednik Nemačke može da postane svako ko je stariji od 40 godina i ko ima nemačko državljanstvo. Veroispovest nije postavljena kao uslov za kandidaturu.
Na pitanje lista „Bild“, da li je izbor muslimana nešto što se samo po sebi razume ili to ne bi bila dobra ideja zbog spora oko imigracije i pretežno muslimanskih izbeglica, nemački političari odgovaraju različito.
„Pitanje da li je predsednik Nemačke hrišćanin, musliman ili budista, ne bi trebalo da igra ikakvu ulogu. Od ključnog značaja je da religija ne stoji iznad Ustava“, rekao je šef frakcije Socijaldemokratske partije Tomas Operman.
I zamenik šefa SPD-a Ralf Štegner smatra da su pol i religija sporedne stvari pri izboru predsednika, a da je važno da je predsednik spreman za komunikaciju i da je figura koja ima integrativnu snagu.
Lider Stranke Zelenih Džem Ezdemir, inače turskog porekla, smatra da bi predsednik mogao biti musliman, ali dodaje da je potrebno da on bude „dobar lider države, a ne verski vođa“.
I premijer pokrajine Tiringije Bodo Ramelov, takođe levičar, kaže da je svejedno je li predsednik Rom, katolik, protestant, hindus, ateista, vegan, biciklista ili musliman.
„Sve to ne govori ništa o njegovoj sposobnosti i ličnosti“, kaže Ramelov.
Potpredsednik Evropskog parlamenta iz FDP-a Aleksander Graf Lambsdorf ne bi mogao da zamisli nekog „mulu sa turbanom“ kao predsednika Nemačke.
„Ali predstavnika modernog, prosvećenog islama, poput gradonačelnika Londona (Sadika Kana) mogao bih da zamislim na čelu Nemačke“, smatra on.
Međutim, kod anketiranih predstavnika vladajuće koalicije HDU/HSU, prisutna je rezerva, pa čak i užasnutost po tom pitanju.
Poslanik HDU u Bundestagu Klaus-Peter Vilš je šokiran.
„Apsolutno pogrešno!“, smatra on za mogućnost da musliman bude predsednik Nemačke.
Njegov stranački kolega Karl Georg Velman kaže da to u sadašnjoj situaciji uopšte ne bi bilo prikladno.
„To bi samo produbilo podelu u društvu“, kaže on.
Potpredsednik antiimigracione desničarske Alternative za Nemačku Aleksandar Golan je pak kritikovao predsednika Gauka zbog izjave da bi mogao da zamisli muslimana za predsednika.
„Muslimanski predsednik Nemačke bi još više polarizovao naše društvo“, rekao je on.
U svakom slučaju, piše „Bild“, samo jedna stvar nikako ne bi mogla da se dogodi — da se reči zakletve promene i da u se u novoj zakletvi pominje Alah.
Dozvoljena je samo rečenica: „Tako mi Bog pomogao“.
„Od toga se ne može odstupiti“, saopštila je kancelarija saveznog predsednika.