Alija Izetbegović je pre više od 15 godina lepo savetovao svog sina Bakira da se na bavi politikom. Nažalost, nije ga poslušao. Da jeste, ne bi se danas našao u situaciji da mu simpatizeri njegove Stranke demokratske akcije iz Krajine pišu pisma u kojima se odriču njegovog imena i njegove politike.
„Od ovih izbora distanciramo se od bliskosti sa vama i od vašeg imena, vaših pozicija, jer smo vas dugo i puno puta oslovljavali imenom, ali više nećemo. Distanciramo se od vaše inferiorne i podaničke politike, politike ličnih interesa, interesa vaših zamenika i savetnika, prijatelja i rodbine na račun naroda, jer takva SDA postaje privatna stranka, a ne narodna“, poručili su Bakiru sledbenici SDA iz Krajine.
Da li je Bošnjacima dosta Bakirove politike?
Rezultati lokalnih izbora održanih u Bosni i Hercegovini, što se stranke Bakira Izetbegovića tiče (SDA), sasvim sigurno nisu bili dobri. Stranka je u odnosu na izbore 2012. izgubila četiri bitne opštine, uključujući i vlast u Visokom, mestu iz kojeg potiče „krem“ SDA. Bakir je Visoko izgubio od bivše partijske koleginice Amre Babić, koju je zbog javnog odbijanja poslušnosti lično izbacio iz stranke.
U Zenici, takođe uporištu SDA, pobedu je odneo Fuad Kusumović, takođe bivši kadar SDA. Izbori su za Bakira slično prošli i u Kalesiji, Goraždu, Starom gradu Sarajevo, gde su na ovim izborima građani umesto politike SDA, izabrali nezavisne kandidate. Ni Bihać nije više Bakirov, već izvesnog Suhreta Fazlića, koji je neposredno pred izbore osnovao stranku Građanski savez.
Da stvar po Bakira bude gora, bura nezadovoljstva zbog loših izbornih rezultata stranke stigla je i od najbližih saradnika iz same stranke, od članova SDA iz Bošnjačkog veća i poslanika u bosanskom parlamentu, kao što je Senad Šepić. On je rekao da ako ljudi koji vode stranku nisu svesni situacije i ne razumeju poruku naroda, može se lako ući u fazu podela.
„Stranka kojoj ja pripadam (SDA) nije ničija privatna stranka i ona ima u ovom momentu najveću odgovornost jer upravlja zemljom… A ako neko postavlja sistem vrednosti, koji je okrenut samo nekim uskim krugovima, poslušnicima koji ispunjavaju samo volju vođa koji vode stranke, i ako se tako uspostavlja odnos unutar političke stranke, naravno da se to preslikava na celo društvo u kojem živimo“, naveo je on.
Sličnu poruku Bakir je dobio i od bivšeg lidera SDA u Srebrenici, takođe poslanika te stranke u bosanskom parlamentu, Sadika Ahmetovića. On je poručio da je ovoga puta neko zakazao u Srebrenici. Kako kaže, izlaznost Srba je bila mala, što je bošnjačkom kandidatu samo moglo da olakša pobedu, te tako ne zna šta se desilo.
„Gubitak Srebrenice je pomalo i podela države. U Srebrenici je stanovala Bosna i Hercegovina“, izjavio je on.
Packe nisu izostale ni od pobornika lika i dela njegovog oca Alije. Nedžad Latić, jedan od najodanijih sledbenika politike SDA iz vremena Alije Izetbegovića, posle izbora je rekao:
„Ako ima ikakvo svetlo na kraju ovoga Izetbegovićevog tunela, onda je to narasla samosvest bošnjačkog naroda koji je pokazao da ne veruje Alijinom sinu, čak ni samom Aliji.“
Dakle, Bakiru se, po svemu sudeći, ne piše dobro. Studenti su mu na ulicama Sarajeva zbog visoke školarine, pretili protestima kakve je glavni grad BIH već prošao pre dve, tri godine zbog matičnih brojeva. Jedino za šta Bakir trenutno može da se grčeviti drži jesu — Srebrenica i Milorad Dodik, koji nije bez razloga rekao da je „meta Bakira Izetbegovića“.
Za Bošnjake, reče neko, Srebrenica je „srce BiH“, gubitak vlasti u Srebrenici stavlja se na dušu — Bakiru. Dakle, ako Izetbegović bude morao da prizna poraz svoje politike u ovom gradu, slobodno se može očekivati da SDA na sledećim stranačkim izborima, moguće i vanrednim, neće izabrati Bakira za prvog čoveka. Doduše, ostavku Bakira Izetbegovića na mesto prvog čoveka SDA još niko nije javno zatražio, ali je činjenica da bi nekome to moglo da se uskoro omakne sa usana. Da je samo Bakir poslušao tatu…