Protest je počeo u ranim popodnevnim satima kod zgrade Ministarstva poljoprivrede Poljske, a kolona je potom pošla prema kancelariji premijera.
Organizator protesta je nevladina organizacija „Akcija demokratija“, koju je podržao niz profesionalnih saveza i političkih partija.
Učesnici protesta izašli su na ulice Varšave sa poljskim zastavama i transparentima „TTIP i CETA — toksični sporazumi“, „TTIP i CETA — napad na poljoprivredu“, „Stop diktaturi korporacija“…
Oba sporazuma izazivaju nezadovoljstvo u poljskom društvu zbog velike mogućnosti da na lokalno tržište stigne opasna roba, pre svega, genetski modifikovani proizvodi, kao i zbog štete koju bi mogli da nanesu razvoju domaće proizvodnje.
Poljske vlasti ranije su saopštile da se CETA na ekonomskom planu čini kao „neutralni sporazum“ i da nema nikakvih konkretnih razloga da se od njega odustane.
Odluka o potpisivanju sporazuma CETA trebalo bi da bude doneta 18. oktobra na zasedanju Saveta Evrope, a Poljsku će na tom skupu predstavljati šef diplomatije Vitold Vaščikovski.
EU i Kanada postigle su politički sporazum o potpisivanju sporazuma CETA 2013. godine. Prema oceni Evropske komisije, sporazum EU i Kanade ukinuće oko 99 odsto svih carinskih nameta.
Predviđeno je i povećanje kvota na isporuku mlečnih proizvoda iz zemalja EU u Kanadu i kanadskog mesa u EU. Stručnjaci procenjuju da će sporazum Evropske unije i Kanade omogućiti povećanje trgovinske razmene za 25,7 milijardi evra.
CETA je pandan Transatlantskom sporazumu o trgovinsko-investicionom partnerstvu o kojem pregovaraju EU i SAD. Tom sporazumu se protive pojedini predstavnici evropske javnosti, kao i malog i srednjeg biznisa. Prema njihovom mišljenju, sporazumi te vrste odgovaraju samo transnacionalnim kompanijama.