Jedan od retkih koji je osporio ovu priču, iako teško da je Trampov pristalica, jeste dobitnik Pulicerove nagrade, novinar Glen Grinvald.
U ponedeljak je „Njuzvik“ objavio članak Kurta Ajhenvalda koji je optužio Sputnjik da Trampovu kampanju snabdeva antiklintonovim temama. Uprkos činjenici da su ovi navodi zasnovani na slučajnosti, da su i Tramp i autor Sputnjika videli isti tvit koji je Tramp kasnije citirao, američki mediji uhvatili su priliku da je ’uguraju‘ u širu priču o navodnoj ruskoj umešanosti u američke izbore.
Grinvald je bio jedan od prvih koji je stavio primedbu na Ajhenvaldovu ludu teoriju zavere i predstavio činjenice onakvima kakve jesu.
„Činjenica da se toliko mnogo razumnih, pametnih i generalno pažljivih novinara i drugih komentatora, stručnjaka, tako brzo uplelo u ovu ludu atmosferu, u suštini šireći ideju da je on otkrio neku vrstu zlonamerne ruske zavere… To je ono što me zaista uznemiruje“, rekao je Grinvald.
„Ovo veoma liči na histeričnu, makartističku taktiku da svako koga ne volite u politici, svako koga smatrate protivnikom, treba da bude optužen kao sredstvo Kremlja“, smatra on. „I povrh svega, oni prikazuju Moskvu i Rusiju kao neku vrstu teške, skoro egzistencijalne pretnje Sjedinjenim Američkim Državama“.
Pažnja mejnstrim medija usmerena na pokrivanje izbora omogućava drugim vestima o akcijama SAD da prođu nezapaženo.
„Izborne vesti imaju efekat zaslepljivanja građanstva prema gotovo svemu ostalom što se dešava, uključujući i ono što američka vlada sa aktuelnim predsednikom nastavlja da radi. Na primer, prošle nedelje desio se gnusan, nameran udar Saudijske Arabije, koja je koristila američko oružje, na sahrani u Jemenu, kada je ubijeno 140 ljudi, a 550 ranjeno“, kaže Grinvald.
„Ta vest nije dobila gotovo nikakvu pažnju“, dodaje on.
„Mislim da je jedna od stvari koja se dogodila ta da je mnogo novinara, posebno sada, toliko posvećeno jednom od kandidata, a posebno Hilari Klinton, da nije zaista zainteresovano za bilo kakve vesti za koje smatraju da joj neće direktno pomoći da pobedi“.
Čak i ako je ova vrsta rusofobije samo predizborna retorika, to može imati opasne posledice.
„Ne možete da ubedite izborno telo da veruje da je ruski predsednik Vladimir Putin neki makijavelijanski zlikovac, neko vrhovni zlo, da namerava da osvoji Ameriku diktiranjem ishoda naših izbora… Bez nekih posledica“, ističe Grinvald.
„Kada republikanci počnu da tvrde da se Hilari Klinton sveti Rusiji, kako će ona uopšte imati prostora da se odupre takvim prozivkama kada je celu godinu ili više provela koristeći ime Vladimira Putina za zastrašivanje da bi podigla svoje političke šanse?“, pita se Grinvald.
On kaže da je „ruski bauk“ stara američka politička taktika, iako su je tradicionalno koristili desničari usmereni protiv levičara.
„Veoma je ironično da demokrate igraju ovu igru, s obzirom na to da su decenijama demokrate bile na ovaj način satanizovane“, zaključuje Grinvald.