„Rizici koje sa sobom nosi oružje za masovno uništenje u vezi sa rastućom konfrontacijom treba da budu glavna tema budućih razgovora. Poštovanje, a ne provokacija, dovešće do rezultata, ukoliko nameravamo da uspemo da promenimo stavove međusobnog nepoštovanja“, napisao je Pejdž u svom članku, napisanom specijalno za Sputnjik.
Vlada Rusije ranije je saopštila da prekida sporazum između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država o saradnji u oblasti naučnih istraživanja i razvoja u nuklearnoj i energetskoj oblasti i da raskida ugovor između „Rosatoma“ i američkog Ministarstva za energetiku o prevođenju naučnih reaktora na osiromašeni uranijum, zbog prestanka rada Vašingtona na ovom polju posle događaja u Ukrajini i redovnog proširenja sankcija Vašingtona protiv Rusije. Ranije se Rusija povukla iz ugovora o preradi plutonijuma.
Akcije SAD u Ukrajini — sjajan primer politike mešanja Vašingtona
Akcije SAD u zemljama susedima Rusije, uključujući i Ukrajinu, postale su sjajan primer politike mešanja Vašingtona na svetskoj sceni, izjavio je Pejdž.
„Akcije vlade SAD u unutrašnje demokratske procese u zemljama susedima Rusije predstavljaju sjajan primer mešanja Vašingtona na svetskoj sceni“, istakao je Pejdž.
„Ukrajina je postala sjajan primer ovog trenda“, navodi Pejdž.
Odnosi Moskve i Vašingtona su se ozbiljno pogoršali u poslednje tri godine zbog situacije u na Krimu i Ukrajini, kao i zbog nesuglasica o Siriji. SAD optužuje Rusiju za „agresivne akcije“, a Rusija kao odgovor na to ukazuje na intenzivnu vojnu aktivnost SAD i NATO-a u blizini ruske granice i ugrožavanje strateške stabilnosti kroz primenu američkog sistema protivraketne odbrane u Evropi.