„On je izrazio svoje lično mišljenje da je nužno da ta narušavanja međunarodnog zakonodavstva budu istražena kako treba, jer bi potencijalno mogla da budu kvalifikovana kao ratni zločini“, rekao je Kirbi i dodao da takva istraga treba da se vodi „pod okriljem Ujedinjenih nacija i međunarodne zajednice“.
Zvanično proglašavanje dejstava bilo koje zemlje ratnim zločinom nosi niz pravnih posledica za američku administraciju. Na primer, američki zakoni ograničavaju mogućnost saradnje sa zemljama koje su osumnjičene za ratne zločine.
„Izjava Kerija je propaganda. Iza te terminologije stoje veoma ozbiljne pravne posledice i ja mislim da je Keri sve te termine upotrebio iz ugla zatezanja situacije. Ako govorimo o zločinima, američki predstavnici treba da počnu od Iraka, a zatim da pređu na Libiju, obavezno na Jemen, da sagledaju šta tu sve ima. Želim da kažem da je veoma opasno žonglirati takvim rečima, jer na plećima američkih predstavnika zaista leže ratni zločini“, rekla je portparolka Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova u intervjuu televizijskom kanalu „Dožd“.
Ona je dodala da „američka strana jednostavno nije uspela da ispuni Sporazum o primirju u Siriji.
„Oni su nam sami rekli da nemaju uporište za pritisak na opoziciju“, zaključila je Zaharova.
Amerika bez komentara na ruske vojne baze u Kubi i Vijetnamu
Povodom najave mogućnosti obnavljanja ruskih vojnih baza na Kubi i u Vijetnamu, Džon Kirbi je istakao da Stejt department to smatra suverenim pitanjem zemalja koje u tome učestvuju.
„Baze u inostranstvu su suverene odluke na kojima treba da rade dve zemlje“, rekao je Kirbi i dodao da to nije neobično.
„Ne mogu da govorim o motivima koji stoje iza takvih odluka“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, SAD imaju dobre odnose sa Vijetnamom, a odnosi sa Kubom se takođe poboljšavaju.