„Već postoje primeri dva naselja. U jednom je realizovan dogovor sirijskih vlasti i boraca. Tamo je bilo oko 1.500 boraca koji su ometali život oko 50.000 žitelja. Vlada se sa njima dogovorila da zajedno sa svojim porodicama i oružjem nestanu iz tih oblasti i da ih niko neće dirati i pratiti. Tako se i dogodilo. Grad je počeo da živi normalno: prestala je njegova blokada, nestala je potreba da se odatle isteruju borci. Sada je još jedno predgrađe Damaska predmet pregovora o istoj toj temi“, rekao je Lavrov u intervjuu „Prvom kanalu“.
On je, takođe, skrenuo pažnju na to da „zapadni partneri i pojedini revnosni zvaničnici UN, poput zamenika generalnog sekretara UN za humanitarna pitanja Stivena O’Brajena, tu praksu osuđuju kao nasilnu migraciju“.
„To nema ništa zajedničko sa onim što se događa. To što je De Mistura sada predložio jeste pokušaj da se iskoristi ta praksa, to iskustvo koje se već primenjuje“, naglasio je Lavrov.
Govoreći o situaciji u Alepu, Lavrov je rekao da militanti koji ostanu u tom gradu nakon izvršenja plana specijalnog izaslanika UN Stafana de Misture, treba jasno da se razdvoje od terorističkih grupa Nusra fronta.
„Postavlja se pitanje šta će se dogoditi sa drugom polovinom militanata koji su bili spojeni sa Nusra frontom svih ovih dana i nedelja? Ukoliko žele da odu sa oružjem, neka odu. Tu nema pitanja. Ali ukoliko žele da ostanu u tom gradu, onda je potrebno da se dogovorimo o tome kako da se nosimo sa tim problemom“, rekao je ministar u intervjuu za „Prvi kanal“.
Lavrov smatra da je „moguće postići dogovor da se militanti koji ne odu sa Nusrom jasno odvoje od te terorističke organizacije, da se na papiru zvanično potpiše takva obaveza“.
Prema njegovim rečima, Moskva je spremna da podrži predlog specijalnog izaslanika UN za Siriju Stafana de Misture o deblokiranju situacije oko Alepa i da pozove Damask da se takođe sa time složi.
„Čuo sam De Misturinu izjavu koja se tiče samo Nusra fronta. Zaboga, ako Nusra sa oružjem ode prema Idlibu, gde se nalaze njene glavne snage, zarad spasenja Alepa mi smo spremni da podržimo taj pristup i pozovemo sirijske vlasti da ga prihvate“, rekao je Lavrov.
On je istakao da je Moskva spremna da brzo usaglasi moguća pitanja o realizaciji predloga specijalnog izaslanika Ujedinjenih nacija za Siriju Stafana de Misture o povlačenju određenog broja boraca iz Alepa.
„De Mistura razmišlja ispravno, ali to otvara druga konkretna pitanja, koja je neophodno precizno i nedvosmisleno usaglasiti. Ako to bude uspelo, a mi smo spremni to brzo da učinimo, mislim da upravo to može da postane suština rešenja Saveta bezbednosti UN za situaciju u Alepu“, izjavio je Lavrov.
Ruski ministar je, takođe, rekao da se Moskva nada da će Pariz uzeti u obzir ruske amandmane na francuski nacrt rezolucije o Siriji u Savetu bezbednosti.
„Nadam se da će francuske kolege uvažiti te ispravke, jer Savet bezbednosti UN drugačije neće moći da dâ svoj doprinos rešavanju sirijske krize u ovoj etapi“, rekao je Lavrov.
Francuska je prethodno istupila sa inicijativom o usvajanju rezolucije Saveta bezbednosti UN o Siriji. Rusija je predstavila svoje amandmane na nacrt tog dokumenta.