U pisanom odgovoru Sputnjiku Petkovićeva navodi da razgovor sa Matkovićem, koji je vodila na Institutu za politiku pri Čikaškom univerzitetu 3. oktobra, nije snimljen, kako kaže, nažalost, jer je „trebalo ovekovečiti jednu neobično prijatnu, informativnu, razumnu i pre svega naučno i politički osmišljenu prezentaciju“.
Petkovićeva, koja 30 godina predaje na Čikaškom univerzitetu i saradnik je drugih univerziteta i akademskih organizacija, kao i aktivni član srpske zajednice u SAD, ističe da je razgovor sa Matkovićem vođen pred punom salom slušalaca, uglavnom studenata Univerziteta kao i manjeg broja predavača i drugih članova univerzitetske zajednice.
Pitanja koja je postavljala odnosila su se, kako kaže, na istoriju i razvoj bilateralnih odnosa SAD i Srbije, proces pristupa Srbije u EU, ekonomsku saradnju sa SAD i mogućnosti proširenja te saradnje, problem sa izbeglicama iz Sirije, političkoj platformi premijera Aleksandra Vučića, ali i na razvoj turizma u Srbiji i uspostavljanje direktne avionske veze „Er Srbije“ sa SAD.
Prema njenim rečima, po završetku njenog razgovora sa ambasadorom Matkovićem, usledila su pitanja prisutnih, a jedno se ticalo odnosa Srbije sa Rusijom.
„Ambasador je na pitanje odgovorio opširno, dobro pripremljenim i savršeno odmerenim jezikom, ističući tradicionalno dobre diplomatske i ekonomske odnose Srbije i Rusije, uverenje da će tenzije koje postoje između SAD i Rusije biti savladane, značaj Rusije kao velike sile u međunarodnim odnosima i ulogu predsednika Putina, ulaganje napora SAD ka ostvarivanju i unapređenju dijaloga sa Rusijom, što bi doprinelo rešavanju akutnih problema s kojima se svet danas suočava“, navodi Petkovićeva.
List „Čikago marun“ preneo je da je Matković na pomenutoj tribini rekao da ruski predsednik Putin „ima veliki ego, da želi da bude vladar sveta i da Rusija ponovo postane velika supersila“.
Komentarišući pisanje tog lista, profesorka Petković objašnjava da je reč o studentskim novinama koje obaveštavaju članove univerziteta o velikom broju događaja u kampusu Čikaškog univerziteta, i „sa kojih često nespremni i neiskusni mladi izveštači pišu i šalju svoje beleške i impresije“.
Kako konstatuje, mediji su moćni arbitri istine i često ih je teško nadmudriti.
„U konkretnom slučaju, ne bismo smeli dozvoliti da jedna mala kolokvijalna opaska, uz to još i pogrešno zabeležena — huge (ogroman, veliki: prim.prev) nije bio izgovoreni pridev — pretvori jedan izuzetno uspešan susret i prezentaciju u fijasko“, smatra Nada Petković.