„Voleo bih da danas imam programe za zamenu ’Abramsa‘ i ’Bredlija‘ i izložim planove da to uradim“, rekao je general-major Dejvid Baset, izvršni oficir programa američke vojske za borbene sisteme novinarima na godišnjoj konferenciji Asocijacije američke vojske (AUSA). „Ali to se ne uklapa u opseg investicija ovog budžeta“.
Razvijen tokom ’70-ih, glavni borbeni tenk treće generacije M1 „Abrams“ nalazi se u upotrebi američke vojske od 1980. Trenutna verzija „Abramsa“, M1A2, razvijena je 1992. Pentagon trenutno radi na unapređenom tenku M1A3, koji će imati laki top kalibra 120mm, izdržljivije gusenice, lakši oklop, precizno naoružanje dugog dometa itd.
Borbeno vozilo „Bredli“ takođe je u vojsci nekoliko decenija, od 1981. Američka vojska planirala je da zameni platformu kao deo programa za kopnena vozila na navođenje budućih borbenih sistema, koji je pokrenut 1999. godine i otkazan deceniju kasnije. Godine 2010. američka vojska pokrenula je program kopnenih borbenih vozila, koji je takođe trebalo da zameni „Bredlija“, ali je prekinut tri godine kasnije.
„Umesto toga, vojska postepeno poboljšava svoja oklopna borbena vozila da bi odgovarala sve modernijoj pretnji, na primer, ruskoj porodici borbenih vozila ’Armata‘“, objasnio je vojni analitičar Dejv Madžumdar.
Baset je potvrdio da postoji „prostor za razvijanje“ za obe platforme, ali je priznao da postoji granica na broj poboljšanja koja bi se mogla odraditi na postojećim vozilima.
„Čak i postepeni razvoj i unapređenje značiće da će i M1A2 SEPv.3 i ’Bredli‘ ostati jake mašine“, napisao je Madžumdar za ’Nešnel interest‘“. „Da li će postepeni pristup vojske biti dovoljan da održi korak sa ruskim i kineskim razvojem tek treba da se vidi, ali u tekućem budžetskom okruženju, ovo je najbolje što američka vojska može da uradi“.
Krajem 2015. Pentagon je stavio do znanja da bi agencija trebalo da uspori programe modernizacije i sreže budžet za istraživanja i razvoj da bi ispunila uslove postavljene Zakonom o nacionalnoj bezbednosti 2017.