Serhio Galjegos Kastorena je može se reći — srećnik, jer je jedan od retkih koji je preživeo rak testisa. Kada je imao 17 godina, u njegovoj domovini Meksiku, Serhiju su rekli da on neće preživeti. Roditelji su odlučili da ga odvedu u Ameriku i da tamo započnu lečenje koje bi mu možda spasilo život. A tako je na kraju i bilo.
Posle intenzivne hemioterapije, Serhio je ozdravio! Ali nisu mu samo lekovi pomogli da prebrodi tešku bolest.
„U bolnici su me posećivali klovnovi. Oni su donosili radost i dobro raspoloženje, pomagali su nam da zaboravimo na sve probleme kroz koje prolaze pacijenti posle hemioterapije“, izjavio je za Sputnjik doktor Galjegos, onkolog-pedijatar bolnice Gvadalahara.
Posle povratka u Meksiko 1989. godine, njegov život se promenio. Našao je svoj cilj.
„Imao sam drugu šansu i odlučio sam da budem srećan svakog dana i da se potrudim da uradim sve kako bi se ljudi oko mene takođe radovali. Posvetio sam život lečenju meksičke dece koja boluju od raka, jer nemaju svi mogućnost da se leče u Americi“, rekao je doktor.
Serhio je počeo da studira medicinu 1989. godine. Tokom radne nedelje je učio, a vikendom bi oblačio svoje kostime i išao u državnu bolnicu da razveseli bolesne mališane. Kako je 1992. godine specijalizirao, došlo je vreme da spakuje svoje kostime i da postane ozbiljan čovek.
Ipak, na Dan deteta 2005. godine, direktorka dečje bolnice je okupila svoje kolege kako bi za decu napravili malu priredbu i rekla: „Vi ste im najlepši poklon!“
Doktor Galjegos je ponovo obukao svoj kostim klovna i krenuo na Odeljenje dečje onkologije kako bi uveseljavao mališane. „Tog dana se strogi i zahtevni lekar pretvorio u klovna koji se smejao sa decom i njihovim roditeljima. Taj je kontrast činio celu situaciju još zabavnijom.“
Nakon dve godine, predstavu za decu su ponovili na Božić 2007. godine, kada je Serhio obukao kostim Deda Mraza. Ozbiljan kao i uvek, on je došao u belom mantilu, ušao u kabinet i pozvao prvog pacijenta, prethodno se prerušivši. Ušavši u ordinaciju, mališan na prvi pogled nije video doktora, već čoveka u crvenom odelu sa belom bradom.
„Tokom tog pregleda se desilo čudo“, primetio je Galjegos i odlučio da se ubuduće svaki dan maskira i tako prima svoje pacijente.
Doktor je primetio da lečenje dece koja boluju od leukemije može da traje tri godine i da se sve što se dešava tokom teškog lečenja odražava na porodicu.
„Ne boluje i ne trpi samo dete. Metoda koju ja koristim omogućava deci i roditeljima da se pomalo razvesele. Roditelji vide da je dete srećno“, kaže Doktor Serhio Galjegos.
Deca iščekuju da vide kakav kostim je doktor tog dana obukao i ispada da nije više potrebno ubeđivati ih da idu kod lekara. Atmosfera radosti i ljubavi koja u datom trenutku vlada u ordinaciji prelazi na čitavu porodicu, smatra pedijatar.
„Lekar može da spasi život, ali ako je on još i Betmen, u očima deteta on ima supersnagu“, zaključuje Galjegos, lekar i superheroj.