Nikolić je istakao i da Srbija želi da bude punopravni član Evropske unije, ali da nikada neće priznati nezavisnost Kosova i Metohije.
„Apelujemo na sve političke činioce da svađe i istoriju ostave iza nas i da se okrenemo saradnji“, rekao je Nikolić, dodavši da se Srbija bori za pravo da sama bira prijatelje, kao i protiv jasno iskazane namere da ponovo bude uvučena u sukob u regionu.
Nikolić je na skupu posvećenom očuvanju dostojanstvenog sećanja na ubijene na stratištu u Jajincima rekao da je Srbija danas nakon više od dve decenije poštovana i uvažavana i da je posebna i obavezujuća borba bila da se ne dozvoli revizija istorije u vezi sa uzrocima Velikog rata.
„Stogodišnjica od njegovog početka je za nama, a naša odlučnost i doslednost sprečila je da se na Srbiju svali istorijska odgovornost i izjednače sve strane u krivici. Da smo dozvolili da takva stigma padne na naše herojske pretke, saučestvovali bismo u zločinu i nepravdi ogromnih razmera“, rekao je Nikolić.
Istakavši da to nije jedina bitka koja se vodi, Nikolić je rekao da je posebno važna bitka za Kosovo i Metohiju, „da ne dozvolimo ulazak samoproklamovane države KiM u Ujedinjene nacije“.
„Mi ćemo sledeće godine ponovo da se borimo da Kosovo ne postane član Uneska. Vodimo bitku i za oporavak srpske ekonomije, za otvaranje novih radnih mesta“, istakao je Nikolić.
On je naglasio da sećanje na prošlost oblikuje budućnost koju Srbija gradi u miru i slozi i razumevanju svojih građana.
„Sećanje na nevine žrtve koje su zauvek ostale ovde Srbija brani i čuva, napredujući kao država i društvo, ne odričući se ideja mira i slobode što su naše određujuće reči — i iz prošlosti i u budućnosti podjednako“, istakao je Nikolić.
Državna komemorativna svečanost posvećena očuvanju sećanja na ubijene na stratištu u Jajincima kod Beograda počela je odavanjem pošte stradalima u Drugom svetskom ratu, a predsednik Nikolić položio je venac na spomen obeležje.
Poštu stradalima u Jajincima odali su i predstavnici diplomatskog kora i udruženja građana, a u ime Vlade Srbije venac je položio ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin.
U Jajincima su nemačke snage ubile skoro 80.000 ljudi od 1941. do 1943. godine, od kojih su mnogi bili zatočenici obližnjeg logora na Banjici.