Nacrt zakona „Pravosuđe protiv sponzora terorizma“, koji je američki predsednik Barak Obama odbacio, ali ga je ove sedmice odobrio Kongres, daje rođacima žrtava terorističkih napada 11. septembra 2001. godine pravo da tuže sudu Saudijsku Arabiju kao državu osumnjičenu za podršku terorizmu.
Američke vlasti su ovom odlukom dovele u nedoumicu i međunarodnu zajednicu i Rijad, a štetu su nanele i sebi. Kongres se „zelenim svetlom“ za tužbe protiv Saudijaca udaljio od principa „suverenog imuniteta“ i stvorio presedan koji „dejstva SAD u inostranstvu može da učini predmetom međunarodnih sudskih procesa“, navodi analitičar.
Kongres se, usred predizborne trke za američkog predsednika, nije uplašio da „okrene leđa“ Saudijskoj Arabiji u vezi s ovim pitanjem, iako je prethodno obavešten da je Nacrt zakona loš i da zahteva doradu posle izbora.
Američke vlasti, pritom, nisu želele da uvrede Rijad kada su dozvolile da se prodaju njihovi tenkovi i druga tehnika i naoružanje koje su Saudijci koristili za vojnu invaziju na Jemen – invaziju krajnje rušilačku i nepromišljenu, ukazuje Pol Pilar.
Sada Amerika šalje dva krajnje protivrečna signala o svom odnosu prema Saudijskoj Arabiji, a oba su pogrešno usmerena.
Kao prvo, pre odluke o suđenju s Rijadom u vezi s 11. septembrom nije sprovedena odgovarajuća istraga.
Kao drugo, prodaja oružja Saudijcima još više će povezati SAD s onim destabilišućim i neopravdanim akcijama koje izvode Saudijci, piše analitičar.
Američke vlasti su izgubile svest o strateškim pitanjima izgradnje odnosa sa Saudijskom Arabijom, koja se i dalje smatra „saveznikom“ SAD.
Potrebno je, pre svega, da Vašington razmisli o svim plusevima i minusima koje nose bliske veze s Rijadom.
Treba se setiti i toga da su političke i društvene vrednosti Amerike i Saudijske Arabije principijelno različite. U nekim pitanjima čak je i teško zamisliti da bi „saveznici“ mogli toliko međusobno da se razlikuju. Ironija postoji čak i u tome što SAD redovno izražavaju zabrinutost zbog širenja normi šerijata, ali ih uopšte ne uznemiravaju bliske veze s režimom koji Kuran vidi kao ustav i koji ne daje slobodu veroispovesti, podseća Pilar.
Treba imati u vidu i to da je saudijski režim sam po sebi „anahron“ i da nije jasno kako on može da se promeni u narednim godinama, navedeno je u članku.
Eksperti pretpostavljaju da u Saudijskoj Arabiji neće biti prevrata, ali u slučaju promene vlasti, najverovatnije, nova lica na čelu zemlje neće biti blagonaklona prema SAD.
I ne samo to, nije jasno čime će se okončati eventualna nestabilnost i to je još jedan razlog zbog čega su odnosi s Rijadom rizični za Vašington, smatra analitičar.