Britanski list to tvrdi pozivajući se na navode neimenovanih diplomata, a uoči večerašnje pete runde glasanja u Savetu bezbednosti UN između devet preostalih kandidata za naslednika Ban Ki Muna na čelu svetske organizacije.
„Zbog unakrsnih struja geopolitičke borbe i balkanskih političkih intriga, u trci za mesto generalnog sekretara UN nema jasnog favorita, i do poslednjeg trenutka biće neizvesno ko će doći na najvišu svetsku diplomatsku poziciju“, ocenjuje londonski dnevnik.
S obzirom na takvu situaciju, u trci ostaju, barem do glasanja stalnih članica Saveta bezbednosti u oktobru, i oni kandidati koji su u dosadašnjim rundama glasanja u UN ostvarili prosečne rezultate, dodaje se u tekstu.
Kako ističe list, nadmetanje za novog generalnog sekretara UN dosad je bilo obeleženo hakovanim mejlovima, lažnim nalozima na Tviteru, klevetama i zakulisnim dogovorima.
„Konačni pobednik trke postaće svetovni svetac, ambasador mira i glas siromašnih i potlačenih, ali put do tog uzvišenog položaja popločan je nagaznim minama i skrivenim zamkama“, ocenjuje „Gardijan“.
Primetivši da je bivši portugalski premijer i visoki komesar UN za izbeglice Antonio Gutereš dosad jasno prednjačio u trci, „Gardijan“ napominje da bi njegov put ka vrhu svetske organizacije ipak mogla da blokira neka od pet stalnih država-članica SB UN, najverovatnije Rusija, koja tvrdi da je sada na neku istočnoevropsku zemlju red da preuzme tu funkciju.
Slovački ministar spoljnih poslova Miroslav Lajčak, koji je trenutno drugoplasiran, doživeo je iznenađujući uspon nakon što je proruski premijer njegove zemlje posetio Moskvu četiri dana uoči treće runde glasanja kritikujući sankcije EU protiv Rusije zbog Krima, te bi Lajčaka mogla da blokira jedna ili više zapadnih članica SB UN, ocenjuje list.
Pretnja blokadama, međutim, postaće odlučujuća tek u narednoj rundi glasanja, napominje se u tekstu.
U dosadašnjim glasanjima, primećuje se da je nada da će snažan „ženski front“ iznedriti prvog ženskog generalnog sekretara UN izgleda pokopana.
Pritom su u toku zakulisni pokušaji da se zvanična bugarska kandidatkinja Irina Bokova, koja se nalazi na čelu Uneska, zameni njenom sunarodnicom Kristalinom Georgijevom, komesarkom EU za budžet, koja je poražena u prvobitnom nadmetanju za nominaciju.
S tim u vezi, niz članaka u britanskoj i drugoj štampi naveo je Bokovu da se požali na „nedostojanstvenu“ klevetničku kampanju.
Međutim, i Georgijeva se našla na udaru „mine“, kada je 9. septembra hakovan mejl nalog jednog od članova njenog osoblja, što ona smatra pokušajem njenog diskreditovanja.
„Gardijan“ ocenjuje da će ishod današnjeg glasanja zavisiti od bugarskog premijera Bojka Borisova, za koga je neizvesno da li će podržati Bokovu, dok Rusija pokušava da Georgijevu zadrži izvan trke i, čak i ako ona u trku uđe, mogla bi je blokirati.
Pobednika će na kraju odlučiti ishod nadmetanja i dogovora između velikih sila, a usponi i padovi kandidata u prve četiri runde jasan su pokazatelj onoga što se događa iza zatvorenih vrata, zaključuje britanski list.