Ruski zvaničnik je istakao da je sazivanje sednice SB UN očigledan pokušaj prebacivanja krivice za ozbiljne propuste u realizaciji rusko-američkog sporazuma.
Klincevič je pojasnio da govori o „ozbiljnim propustima“, a ne o „potpunom prekidu sporazuma“ i dodao je da se „mnogi u Rusiji nadaju da će kod Amerikanaca, ipak, preovladati zdrav razum“.
On je naglasio da se situacija naglo pogoršala nakon vazdušnih napada koalicije, na čelu sa SAD, na sirijske vladine snage, što je dovelo do naglog aktiviranja terorističkih grupa.
U nedelju je u Ujedinjenim nacijama održano vanredno zasedanje Saveta bezbednosti, posvećeno eskalaciji nasilja u sirijskom gradu Alepu. Hitna sednica je završena bez konkretnog dogovora, pošto su SAD, Velika Britanija i Francuska, koje su i sazvale sednicu, napustile salu u trenutku kada je sirijski ambasador Bašar el Džafari uzeo reč.
Osim toga, zasedanje je bilo osuđeno na neuspeh i zato što se zapadna koalicija fokusirala na iznošenje optužbi na račun Moskve i Damaska, a ne na pronalaženje rešenja za mirno regulisanje situacije u Siriji.
Ambasadorka SAD u Ujedinjenim nacijama Samanta Pauer optužila je Rusiju za zaoštravanje sukoba u Siriji, a ruske vojne akcije u toj zemlji nazvala je „varvarizmom a ne antiterorizmom“.
I britanski šef diplomatije Boris Džonson optužio je Rusiju za produžetak rata u Siriji, pa čak i za „ratne zločine“.
„Trebalo bi da vidimo da li su oni koji su gađali Alep znali da su meta nevini civili. To je ratni zločin“, rekao je Džonson.
Francuski ambasador Fransoa Delatr pridružio se optužbama, ističući da sirijske snage i njeni ruski saveznici koriste pregovore za izlazak iz sirijske krize „kao paravan“ za nastavak vojne operacije na terenu.
„Oni liju krokodilske suze. Upravo oni koji su sazvali vanrednu sednicu — više puta su potkopavali svaki pokušaj za rešavanje krize, navodno slučajno bombardujući pozicije sirijske vojske“, rekao je sirijski diplomata Bašar el Džafari.
On je primetio da zapadni članovi SB sazivaju vanredna zasedanja „svaki put kada se bliži poraz oružanih terorističkih grupa“, a sve ono što se dešavalo na hitnoj sednici SB UN nazvao je „teatrom apsurda“.
Džafari je rekao da su sile — SAD, Britanija i Francuska koje su sazvale ovaj Savet bezbednosti UN upravo poslale signal podrške teroristima, koje nazivaju „umerenom opozicijom“.
Komentarišići optužbe na račun Damaska o navodnim „zverstvima“, Džafari je rekao da Zapad time „baca prašinu u oči“ i da „fabrikuje laži i okreće javno mnjenje“ protiv legitimno izabranog sirijskog rukovodstva.
Stalni predstavnik Rusije u UN Vitalij Čurkin ocenio je da je obnova mira u toj zemlji postala „gotovo nemoguć poduhvat“, ali je dodao da se Rusija i dalje zalaže za prekid vatre i oživljavanje mirovnih pregovora.
Čurkin je rekao SAD su se pokazale nesposobne da utiču na grupe pod kontrolom Vašingtona i nisu uradile ništa kad je reč o razgraničenju terorista i opozicije.
„Kao rezultat višemesečnog rada ruskih i američkih stručnjaka bio je napravljen detaljan plan, koji se nalazi u dokumentima, potpisanim 9. septembra. Ako bi bio savesno realizovan, to bi omogućilo da se stanje na zemlji smiri, kardinalno poboljša humanitarna situacija i nastave međusirijski dogovori pod okriljem UN“, izjavio je Čurkin.
Sporazum Rusije i SAD o Siriji još nije mrtav, iako situacija u Siriji ostaje vrlo složena, zaključio je Čurkin.
Stručnjaci su uvereni da optužbe SAD upućene na adresu sirijskog rukovodstva imaju za cilj da prikriju neke poteze Vašingtona u Siriji, pre svega avio-napade na pozicije vladinih snaga i propuste vezane za sporazum sa Rusijom.
S druge strane, i hitno sazivanje sednice SB UN trebalo bi posmatrati kao očiglednu provokaciju — ali, ne toliko protiv sirijskih vlasti, koliko protiv Rusije, koju Zapad uporno na sve načine pokušava da satanizuje.
Stručnjaci zaključuju da glavni cilj Stejt departmenta i Pentagona na sirijskom frontu ostaje neizmenjen. SAD nije potreban mir u regionu, čak i ako se rat bude vodio do poslednjeg Sirijca. Rusija je u ostvarivanju tog američkog plana najveća smetnja.