Patrijarsima su sasluživali i arhiepiskop Tirane i sve Albanije gospodin Anastasije i arhiepiskopa ohridski i mitropolit skopski gospodin Jovan, kao i predstavnici svih pomesnih pravoslavnih crkava, piše „IN4S“.
Osveštenju Hrama Svetog Jovana Vladimira pored brojnog sveštenstva i monaštva prisustvovalo je i nekoliko hiljada vernika iz Crne Gore, Srbije, Republike Srpske i drugih zemalja regiona.
Patrijarh Irinej je kazao da je događaj osvećenja sabornog hrama posvećenog Svetom Jovanu Vladimiru veliko ohrabrenje za srpski rod.
„Ovo je dan koji je očekivan, koji je željen, dan za koji se spremao ceo srpski, crnogorski, svesrpski a velikim delom ceo pravoslavni narod. Ovakvo osvećenje hrama posvećenog prvom srpskom svetitelju i mučeniku Svetom Jovanu Vladimiru jeste događaj koji se dešava jednom u veku i ovaj događaj predstavlja jedno veliko ohrabrenje za naš srpski rod“, kazao je patrijarh, a prenosi Mitropolija crnogorsko-primorska.
Patrijarh jerusalimski Teofilo III u Crnu Goru je doputovao u petak, a u subotu je posetio Manastir Svetog Vasilija Ostroškog između Nikšića i Danilovgrada.
On je juče dočekan ispred Sabornog hrama u Baru, nakon čega je bila održana svečana akademija posvećena 1000-godišnjici mučeničkog stradanja Svetog Jovana Vladimira.
Jovan Vladimir bio je vladar Duklje, srpske srednjovekovne države, na početku 11. veka.
U sukobu sa carem Samuilom, koji je vladao teritorijama današnjih Makedonije, Bugarska, Srbije, Albanije i Grčke, bio je zarobljen i bačen u tamnicu u Prespi.
Nakon izvesnog vremena oženio se Samuilovom ćerkom Kosarom i između dva vladara stvoren je savez.
Nakon poraza Samuila u bici sa Romejima cara Vasilija II, na planini Belasici 1014. godine i njegove smrti, na vlast je došao njegov sin Gavrilo Radomir, ali je njega ubrzo ubio brat od strica Jovan Vladislav.
Jovan Vladimir odazvao se pozivu Jovana Vladislava i došao u Prespu, gde je vladar Duklje i ubijen, najverovatnije zbog sumnje da je želeo da obnovi savez sa vizantijskim carem Vasilijem II, najmoćnijim vladarem u hiljadustogodišnjoj istoriji Vizantije.
Mošti Svetog Jovana Vladimira dugo su bile čuvane u svetinjama u Elbasanu, da bi 1995. godine bile premeštene u Tiranu.
Sveti Jovan Vladimir smatra se prvim srpskim svecem.