U nasumičnoj anketi koju je Sputnjik sproveo na ulicama glavnog grada Republike Srpske nije bilo nijednog građanina koji je rekao da neće izaći na biračko mesto.
Vukoje Popović, privrednik iz Banjaluke, ovako objašnjava za Sputnjik značaj referendum:
„Učesnik sam rata, ovu sam zemlju branio. Izlazim na referendum i kao Srbin, i kao graditelj. Za nas Srbe ovaj dan je od neprocenjivog značaja.“
Poljoprivrednik Slavko Lukić uveren je da će svi Srbi sigurno izaći na glasanje i naglašava da taj dan za Srbe znači sve.
„Uzimali su nam ga mnogi, a sada više neće moći jer će doneti zakon koji će ga štititi. Slavi se i građanima Srpske će biti puno srce. Sada kada ne bi izašli na referendum uzimali bi nam malo po malo naša obeležja, a Srbi to nikako neće dozvoliti“, kaže on.
Lukić ističe da Srbi treba da stave do znanja da su spremni da se suprotstave ugnjetavanju koje im stranci nameću već godinama.
Marko Đokić radi u Nemačkoj, a u Banjaluku je specijalno došao da glasa. Za Sputnjik kaže da je za njega Republika Srpska svetinja.
„Borili smo se za ovo i stranci treba da počnu da nas uvažavaju. Niko ne brani muslimanima da slave 1. mart, pa ni nama niko ne treba da brani da slavimo svoj dan. Ispalo je da muslimani u Republici Srpskoj imaju veća prava nego Srbi u Federaciji“, kaže Đokić.
Tomislav Jovičić, pravnik, uveren je da svako ko je Srbin sutra mora da izađe sutra na referendum.
„Onaj ko bi ostao i sedeo kod kuće stvarno bi pogazio sve žrtve koje su pale za državnost Republike Srpske“, poručuje Jovičić.
On dodaje da u gradu ne postoje nikakve tenzije i da građani veruju organima reda da će sprečiti bilo kakav eventualni incident.
Studentkinja Vera Marković kaže da će svi oni koje ona poznaje izaći na referendum.
„To je naše pravo i obaveza, ako ni zbog čega drugog, onda zbog svoje zemlje. Danas je u Banjaluci prilično veselo. I treba tako da bude, imamo čemu da se radujemo“, kaže naša sagovornica.
Ona je uverena da će sve proteći u najboljem redu i ne obazire se na upozorenja nekih analitičara na napetost u regionu.
Adekvatne mere bezbednosti
Siniša Karan, predsednik Komisije za sprovođenje referendum, kaže za Sputnjik da ima puno poverenje u Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje je preduzelo sve mere bezbednosti.
„U organizacionom smislu i broju one su slične onima koje su predviđene i za lokalne izbore naredne nedelje“, navodi Karan, komentarišući činjenicu da je Ministarstvo unutrašnjih poslova u Republici Srpskoj podiglo nivo bezbednosti zbog informacija da bi pojedini radikalni krugovi mogli ugroziti institucije Srpske ili mesta određena za održavanje referendum o Danu Srpske.
Karan je istakao da su, što se tiče Komisije za sprovođenje referendum, takođe završene sve pripreme koje su proteklih dana bile izuzetno intenzivne, te da će sutra u 7 časova biti otvoreno 1.886 biračkih mesta, a da će građani moći da glasaju do 19 časova.
„Mi ispred Komisije upućujemo apel svim građanima, bez obzira da li će glasati ili ne, da mirno i dostojanstveno sprovedu ovaj praznik demokratije“, rekao je Karan.
Na pitanje kakav odziv na referendum očekuje, Karan je istakao da se Komisija nije bavila tim pitanjem.
„Nismo vršili nikakvu kampanju niti istraživanja. Samo podstičemo građane da izađu i ostvare svoje ustavno pravo. Ovo je najviši vid demokratije koji se ostvaruje prvi put u dejtonskoj BiH“, rekao je predsednik Komisije za sprovođenje referenduma.
Bivši ministar unutrašnjih poslova Srpske, profesor Fakulteta bezbednosti u Banja Luci Dragomir Jovičić kaže da su se organi reda RS dobro pripremili i da je uveren da će sve proteći mirno.
On u izjavi za Sputnjik navodi da su, s obzirom na ukupne bezbednosne prilike u regionu, aktivnosti radikalnih grupa uvek moguće i da ih treba pratiti, ali da on lično ne misli da će se bilo šta desiti.
„Preventivno se deluje, operativni podaci postoje i nama svima koji živimo u BiH jasno je da takvih grupa ima i da je, s obzirom na ukupni ambijent, aktivnost takvih grupa aktuelna, ali verujem da se Ministarstvo unutrašnjih poslova adekvatno pripremilo za dan referendum“, navodi Jovičić.
On dodaje da je jasno i takvim grupama da organi reda prate njihove aktivnosti.
Kada su takve aktivnosti u pitanju Ministarstvo mesecima unapred preduzima sve neophodne mere i priprema se kako bi se osiguralo da građani budu bezbedni, zaključuje Jovičić za Sputnjik.
Poštovani čitaoci, informacije iz prve ruke od naših novinara sa terena i najnovije vesti o referendumu o Danu Republike Srpske čitajte sutra od ranog jutra na portalu Sputnjika u vesti „IZ MINUTA U MINUT: Referendum u Republici Srpskoj“.