Nedelja primirja u Siriji je za nama, a za to vreme američka vojska greškom je pogodila sirijsku armiju kada su poginula 62 vojnika. Vladimir Trapara sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu smatra da Amerikanci nisu ni zainteresovani za sporazum o primirju.
„Rusima je jasno da Amerikanci razumeju samo jezik sile. Oni ne prave strateške kompromise jer veruju da su izuzetna nacija i da će jednog dana njihove vrednosti prevladati i postati univerzalne. Međutim, taktičke kompromise na kratke rokove prave, naročito ako naiđu na nekog ko im se suprotstavi“, kaže Trapara.
Da bi se došlo do stabilnog primirja, neophodno je da se akteri dogovore kako da poraze DAEŠ i da podele svoje sfere uticaja. Trapara podseća da ni u Drugom svetskom ratu nije bilo moguće poraziti Hitlera dok se zapadni saveznici nisu dogovorili sa Rusijom.
„Sada ne vidim spremnost kod Amerikanaca da se dogovore, zbog toga jedini izlaz vidim u tome da Rusija jednostrano pojača dejstva“, kaže Trapara.
Da je situacija u Siriji veoma kompleksna saglasan je i profesor na Fakultetu bezbednosti Darko Trifunović. On objašnjava da Amerikanci nastupaju sa pozicija sile.
„Sjedinjene Države interesuje kako i na koji način da dođu do marionetske vlade koja će da kontroliše izlaz na teritorijalno more gde se nalaze najveća nalazišta prirodnog gasa u Mediteranu“, kaže Trifunović.
Na pitanje da li rešenje sukoba u Siriji podrazumeva kopnenu intervenciju, sagovornici emisije „Svet sa Sputnjikom“ saglasni su da to nije neophodno.
„Oni su već tu, svaka velika sila ima svoju vojsku i tačno se zna ko su čiji eksponenti. Ne moraju da dovode svoje trupe“, kaže Trifunović i podseća na sličnu situaciju u Bosni.
Sličnog mišljenja je i Trapara koji kaže da nije neophodno da Rusi ili Amerikanci pošalju trupe.
„Sirijska vojska je dovoljna, možda uz druge lokalne aktere i pomoć Rusije i Sjedinjenih Država iz vazduha i presecanje logistike DAEŠ-a, i to možemo da vidimo na primeru kurdskih snaga. Iako su slabije, one su uspele da napreduju protiv DAEŠ-a, ali uz pomoć Rusa ili Amerikanaca. Čim su oni otkazali podršku, Kurdi su stali i DAEŠ se konsolidovao“, kaže Trapara.
On napominje da i Moskva i Vašington žele da sačuvaju svoje prisustvo u tom delu sveta.
„Levant je strateški važno mesto na kojem Rusija može da pokaže da nije samo regionalna, nego i velika svetska sila i da neće odstupiti. Sa druge strane, Sjedinjene Države svuda gde mogu žele da prošire sferu uticaja, pogotovo ako je to na račun Rusije. Konačni cilj je bacanje Rusije na kolena, oduzimanje Rusiji statusa velike sile i pretvaranje Rusije u vazala sa čijim će resursima posle moći da raspolažu“, kaže Trapara i ističe da posebno zabrinjava uverenost Amerikanaca kako je to moralno ispravna stvar.