Ova italijanska novinarka i profesorka latinskog i starogrčkog za Sputnjik kaže da je na svom putu prošla kroz Italiju, Švajcarsku, Nemačku, Češku, Poljsku, Belorusiju i Rusiju kako bi realizovala svoj davnašnji san.
Rita kaže da je Moskva za nju uvek predstavljala grad-simbol.
„Moskva je pružila otpor Napoleonu i nije pala pred Hitlerom. Iz Moskve se tokom prošlog veka pisala istorija polovine zemaljske kugle, bilo je vredno napora preći svih 3.100 kilometara na biciklu da bi se video ovaj grad“, objašnjava ona.
Italijanska novinarka ne krije da Moskvu doživljava kao haotičnu metropolu, ali i grad koji zna za red, bez obzira na veliki broj stanovnika i turista.
„Velika su prostranstva, to je raskrsnica Istoka i Zapada, na neki način grandiozni Pariz sa istorijskim kontekstom, i zato, kada ste na licu mesta, naziv ruske prestonice ’Treći Rim‘ — zaista dobija svoj smisao“, smatra Rita.
Rita Soci kaže i da su joj se Moskovljani dopali, da deluju pažljivo i ljubazno, iako na Zapadu postoji stereotip o stanovnicima ruskog glavnog grada — da su zatvoreni i nepristupačni.
„Mislim baš suprotno, da su Moskovljani uvek spremni da pomognu, ali i uopšte da popričaju i da se nasmeju. A što se tiče priče da Rusi mnogo piju, to uopšte nije tako kao što se u Italiji misli“, tvrdi Rita.
Hrabra avanturistkinja iz Italije je na Fejsbuk postavljala fotografije i vodila dnevnik, pa čak je od njega napravila ironični, istorijski i kulturološki blog.
„Napravila sam i kviz — postavljala sam svoje fotografije pored nekog spomenika i pitanje gde se on nalazi. Na moje iznenađenje, ispostavilo se da su mnogi Italijani davali tačne odgovore!“, kaže ona.
Italijanka ima planove da se vrati u Rusiju, ali sledeći put u Sankt Peterburg i sa porodicom. Ali, osim ove ideje, Rita Soci bi želela i da biciklom proputuje duž Transsibirske železnice, i to možda baš sledećeg leta.