Inovativni metod nanošenja lasersko-plazmenih premaza omogućiće snižavanje cene metala i legura i uz to će višestruko produžiti rok upotrebe koji je patentirala kompanija „Optogard nanotek“ — jedna od 80 kompanija koja radi u okviru tehno-parka „Skolkovo“.
„Jedinstvena tehnologija ruskog startapa je zainteresovala mnoge kako domaće, tako i inostrane privrednike. Konkretne korake u smislu saradnje preduzela je kineska firma ’Šandong trastpajp industri‘ (Shandong Trustpipe Industry), koja želi da preuzme ovu tehnologiju i samostalno proizvodi ’večne cevi‘“, rekao je za Sputnjik Pavel Smirnov, generalni direktor kompanije „Optogard nanotek“.
„Ono što naš projekat čini posebnim je to što ne uključuje samo sopstvenu tehnologiju nanošenja premaza, već i svu neophodnu opremu kojom se realizuje tehnološki proces. To jest, naš ’nou-hau‘ se može prodati samo u kompletu — tehnologija i oprema. Ugovor potpisan sa kineskim partnerom je prvi korak ka izgradnji celokupnog proizvodnog pogona na licu mesta, u Kini. Finansiranje projekta čija je cena nekoliko miliona dolara odvija se po planu i kineska strana je već uplatila deo novca“, zaključuje Smirnov.
„Optogard nanotek“ nije jedini stanovnik tehno-parka „Skolkovo“ čiji su projekti i proizvodi našli svoje partnere u Kini. Šangajska avijaciona korporacija (Commercial Aircraft Corp. of China — COMAC) koristi proizvode kompanije OPTIMENGA-777. Ruski kompjuterski program omogućava da se za nekoliko puta smanje rokovi i cena projektovanja krila aviona.
Ugovor koji su potpisale Šangajska medijagrupa i ruski Es-Pi-Bi TV — vodeća svetska firma za prenos televizijskog programa i video-sadržaja na mobilne telefone i tablete, omogućili su inostranim korisnicima pristup novim platformama preko aplikacija Es-Pi-Bi TV i Es-Pi-Bi TV Kina.
Na spisku stanovnika „Skolkova“ je još jedna kompanija — „Rok flou dajnamiks (Rock Flow Dynamics). Kineski naftni giganti su od Rusa dobili jedinstveno programsko rešenje, koje omogućava da se radi sa modelom izvorišta u realnom vremenu i u režimu potpunog interaktivnog simulatora.
„U ovom trenutku više od 30 naših kompanija već sarađuje sa kineskim partnerima ili planira u neko bliže vreme da izađe na kinesko tržište“, rekao je za Sputnjik predsednik Fonda „Skolkovo“ Viktor Vekselberg. Ali to je tek prvi korak.
„Imamo veoma interesantne rezultate, ali ipak bismo hteli više. I uz veoma jaku političku podršku, nivo naučno-tehničke saradnje Rusije i Kine ipak nije zadovoljavajuć. U svakom slučaju, udeo ruskih inovativnih proizvoda na kineskom tržištu je izrazito mali u poređenju sa mogućnostima sa kojima mi raspolažemo“, zaključuje Vekselberg.
Obe strane preduzimaju sve korake koji bi trbalo da stimulišu dalju naučno-tehničku saradnju. Konkretno, Kina će uskoro otvoriti predstavništvo Fonda „Skolkovo“, koje će se baviti promocijom ruskih inovativnih proizvoda na kineskom tržištu. Sa druge strane, u Rusiji će biti otvoreno predstavništvo kineskih kompanija koje učestvuju u velikom projektu „Put svile“.