Među njima je Adam Šif, član američkog Predstavničkog doma, koji je pozvao Obamu da „javno okrivi“ ruske hakere. On je takođe dao predlog o mogućim sankcijama.
„Postoji direktiva koja omogućava predsedniku da nametne sankcije kao odgovor na sajber-napade“, rekao je kongresmen i dodao da, ako Rusija „nastavi“ da napada servere u vezi sa izbornom kampanjom američkih predsedničkih kandidata, Obama treba da razmotri niz odgovarajućih mera, među kojima bi ekonomske sankcije mogle biti prvi korak.
Šifa je podržala predsednica Specijalnog komiteta Predstavničkog doma Dajen Fajnstajn. Ona je u četvrtak izjavila da zajedno sa njim radi na izjavi o „aktivnosti ruskih hakera“ i kako američka Vlada treba na njih da odgovori. Fajnstajnova je naglasila da predsednik treba da reaguje na napade hakera „ne samo rečima“.
Sa njom se slaže i njen kolega iz Odbora za obaveštajne aktivnosti Senata Ričard Ber, koji je rekao da hakerski napadi zahtevaju „nekakav odgovor“. „Ne mislim da su reči pomogle. Mislim da je vreme da administracija nešto uradi“, smatra on.
„Vašington post“ ističe da „otvaranje novog fronta protiv Rusije „može da ugrozi diplomatski napredak u odnosima između Moskve i Vašingtona. „Ali, zakonodavci kažu da to ne igra ulogu zbog toga što Rusija, navodno, pokušava da se umeša u izborni proces SAD“, piše list.
U poslednjih nekoliko meseci hakeri su izveli nekoliko napada na SAD. Mediji su letos javili o napadu na kompjutersku mrežu Nacionalnog komiteta Demokratske stranke.
Hilari Klinton i njene pristalice smatraju da je za te napade odgovorna Rusija, iako nema nikakvih dokaza za to. Jedan broj američkih medija, uključujući i „Vašington post“, navodio je da Moskva na taj način, navodno, želi da utiče na izborne rezultate u Sjedinjenim Američkim Državama.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov nazvao je optužbe o učešću Rusije u hakerskim napadima na SAD „apsurdom, koji se graniči sa kompletnom glupošću“.