„Svi članovi, osim Rusije, glasali su za izdvajanje sredstava Ukrajini“, rekao je Možin.
Rusija je i ranije bila protiv izdvajanja ove tranše, jer Ukrajina ne ispunjava svoje obaveze vraćanja duga Rusiji.
Pre toga kašnjenje suverenog duga nije davalo mogućnost MMF-u da izdvoji sredstva zemlji-dužniku. Međutim, prema novim pravilima, takva mogućnost postoji, ali samo u slučaju da je dužnik pokušao da pregovara sa zemljom-poveriocem, a poverilac, zauzvrat, nije odbio da pregovara o restrukturiranju.
Razloge zbog kojih je Fond zanemario ovu činjenicu Možin nije komentarisao. Međutim, poznato je da objašnjenja moraju da budu u pregledu koji će Fond uskoro objaviti.
Ranije je ministar finansija Rusije Anton Siluanov rekao novinarima da Ukrajina nije ispunila ove uslove. Međutim, bez obzira na to, misija Fonda je u okviru revizije preporučila da izdvoji sredstva. Ministar je komentarisao da MMF narušava svoja sopstvena pravila.
U saopštenju MMF-a navodi se da je Fond odobrio drugu reviziju ekonomskog programa Ukrajini. To će omogućiti Kijevu da računa na 716,11 miliona SDR (specijalnih prava povlačenja sredstava, platežno sredstvo MMF-a), što je oko milijardu dolara.
Pritom su „apetiti“ Kijeva prvobitno bili veći — 1,7 milijardi dolara.
Za samo četiri godine Kijev će od MMF-a dobiti 17,5 milijardi dolara. Prvih pet milijardi prebačeno je u martu 2015. godine, a u avgustu iste godine Kijev je dobio 1,7 milijardi dolara.
Lagardova: Preostali deo duga treba brzo restrukturirati
Ukrajinska ekonomija pokazuje znake oporavka, ali stabilan rast zahteva završetak restrukturiranja suverenog duga, izjavila je direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristin Lagard nakon sastanka Saveta direktora MMF-a.
„Ukrajina pokazuje očekivane znake oporavka, bez obzira na tešku spoljnu sredinu i ozbiljnu ekonomsku krizu“, rekla je Lagardova.
Ona je dodala da je od velike pomoći bila saglasnost poverilaca za restrukturiranje duga i prenos isplate dela duga za period nakon završetka programa MMF-a.