Izgleda kao da je „Belingket“ sve idealno postavio, povezujući obaranje aviona sa samohodnim kompleksom „Buk“ Ministarstva odbrane Rusije koji se nalazio u Donbasu.
Uostalom, čak i površna analiza niza sličnih „dokaza“ govori da su ti podaci dobro imitirani i prikazani kao naizgled istiniti.
Cilj je jedan — pripremiti javno mnjenje za to da Rusija, njene oružane snage i ustanici na istoku Ukrajine treba da snose odgovornost za uništenje „boinga 777“ na nebu iznad Donbasa. Prema zamisli organizatora te globalne provokacije, upravo antiruska verzija treba da bude dominantna u izveštaju istražne komisije, koja se bavi istragom o padu „boinga 777“, a koji će biti objavljena 28. septembra 2016. godine.
Drugačiji ishod je bilo teško očekivati: krivci su Rusi samo zato što su Rusi.
Takav pristup ne iznenađuje, jer su internet-zajednicu „Belingket“, prema podacima iz niza izvora, angažovale specijalne službe SAD, Velike Britanije i niza drugih država i koriste je kao platformu za širenje propagandnih materijala antiruskog karaktera na internetu.
Volonteri „Belingketa“ po čitavom svetu rade besplatno, tražeći podatke i grupišući ih u smislene konstrukcije. Bednih 200.000 dolara koje su zaradili treba da dokažu altruističnost njihovih volontera. Ali je to samo na prvi pogled tako.
Intenziviranje rada „Belingketa“ za vreme rata u Siriji i kaznene operacije Ukrajine u Donbasu deo je globalne specijalne operacije protiv Rusije tokom hibridnog rata koji su pokrenule zapadne zemlje.