Pjongjang poručuje međunarodnoj zajednici da ima nuklearno oružje i da svet mora da se pomiri s činjenicom da je Severna Koreja nuklearna sila. Profesor univerziteta Kunmin u Seulu Andrej Lanjkov kaže za Sputnjik da čak ni najoštrije sankcije protiv Severne Koreje nisu urodile plodom.
„Sada je jasno da sankcije nisu značajno uticale na stanje u ekonomiji Severne Koreje. Može se osnovano tvrditi da su nove sankcije — i to najozbiljnije u istoriji Severne Koreje — propale, kao i sve prethodne. Mislim da je to dobra vest za sve nas, jer bi ’uspešne sankcije‘ mogle dovesti do gladi u Severnoj Koreji a da pri tome nisu postigle osnovi cilj — rukovodstvo u Pjongjangu ne bi odustalo od nuklearnog oružja. Po mom mišljenju, sada je nemoguće naterati Pjongjang da odustane od nuklearnog programa, ali međunarodna zajednica ne želi i ne može da prizna ovu tužnu činjenicu“, kaže Lanjkov za Sputnjik.
Evgenij Kim iz Centra za korejske studije na ruskom Institutu za Daleki istok kaže da bi trebalo ukloniti „izvor iritacije“ i da bi to bio najbolji način da ubedi Pjongjang da zamrzne nuklearni program.
„Severnu Koreju iritira američko prisustvo u regionu i česte zajedničke vežbe sa Južnom Korejom, jer je konačan cilj ovih aktivnosti rušenje aktuelnog režima u Pjongjangu i spajanje dveju Koreja. Naravno da je Rusija zabrinuta zbog nuklearnog testiranja koje je izvela Severna Koreja, ali podsetio bih na ono što je nedavno rekao Putin nakon pregovora sa južnokorejskom predsednicom — da je nuklearni problem neophodno rešavati u okviru opšteg vojno-političkog smanjenja tenzija u Severoistočnoj Aziji“, kaže Kim.
On smatra da je Amerika osnovni izvor pretnji u tom regionu jer instalira raketne komplekse u Južnoj Koreji.
Siniša Ljepojević, jedan od nekoliko novinara s ovih prostora koji su boravili u Severnoj Koreji, kaže za Sputnjik da međunarodna zajednica skoro da nema više načina da utiče na Pjongjang i da sigurno mora nešto da menja u svom odnosu prema toj zemlji.
„Nije nikakvo iznenađenje, potpuno je jasno da Severna Koreja razvija nuklearni program, jasno je da ona ima balističke rakete srednjeg dometa. Prema tome, njene komšije su ugrožene, a to su američki saveznici. Zbog toga moraju da nađu način za saradnju sa Pjongjangom“, kaže Ljepojević.
Na pitanje koju poruku Kim Džong Un šalje svetu, Ljepojević kaže da je to specifična zemlja sa jednom potpuno drugačijom kulturom koju je teško razumeti.
„Oni pre svega imaju običaj da svoju vojnu moć demonstriraju na njihov nacionalni praznik, a danas je 68 godina od osnivanja Severne Koreje, i oni na taj način i svojoj ali i međunarodnoj javnosti žele da pokažu da imaju dovoljno snage, uprkos sankcijama i svim kažnjavanjima, da mogu da brane sebe i da mogu da prežive“, kaže Ljepojević.
On je rekao da je teško pretpostaviti šta taj region očekuje u budućnosti s obzirom na to da Severna Koreja, prema njegovom mišljenju, ima ogromnu energiju kojom brani sebe po bilo koju cenu.
„Severna Koreja barem u dogledno vreme nema vremena da popusti bilo kome, pa čak ni svom najbližem savezniku Kini“, zaključuje Ljepojević.