Milorad Dodik je, posle sastanka sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem u Vladi Srbije, precizirao da „ako se to uradi, onda se obesmišljava sva ova priča, jer o čemu mi da odlučujemo ako Ustavni sud kaže da ne važi ta odluka i da je Dan Republike Srpske deveti januar“.
Profesor Orlović kaže da je ovu izjavu teško komentarisati čisto sa pravnog stanovišta, s obzirom na to da on misli da je to političko stanovište, odnosno politička izjava. Naime, ističe Orlović, ustavni sud donosi pravne, delom i političke odluke, ali, bar u komparativnom pravu, odnosno u komparativnom ustavnom pravu, ne dešava se tako često da u veoma kratkom roku ustavni sud poništi ono što je doneo ranije.
„Doduše, postoji takva praksa, odnosno praksa američkog vrhovnog suda, ali do tada je potrebno da prođe jedan određeni period, čak i nekoliko decenija. Recimo, čuvene odluke o rasnoj segregaciji — kad postoje, kad ne — Vrhovnog suda SAD, govore u prilog tome da je potrebno da prođe određeno vreme da bi jednostavno društvo sazrelo za neku drugačiju odluku Ustavnog suda“, tvrdi Orlović.
Zato je, prema mišljenju Slobodana Orlovića, u ovom slučaju iluzorno očekivati da će Ustavni sud BiH poništiti odluku koju je maltene malopre doneo.