Izložbom o srpskom nasleđu i kulturi na Kosovu i Metohiji, u najsavremenijoj produkciji, Srbija je uspela da privuče veliku pažnju javnosti u srcu Evrope, Parizu. Međutim, u novoj rundi borbe za očuvanje srpskih svetinja, Albanci uzvraćaju najavom papine posete Prištini i priznanju Kosova kao nezavisne države. O tome za Sputnjik govori ambasador Srbije pri Unesku i bivši ambasador naše zemlje u Vatikanu Darko Tanasković.
Na otvaranju izložbe u Parizu bilo je predstavnika država koje su priznale njegovu nezavisnost i onih koje su glasale za njegov prijem u Unesko. Vlada Srbije smatra da ima prostora da se sa njima ponovo pregovara. Kakav je Vaš utisak sa izložbe, da li upravo ova posećenost govori da nije sve izgubljeno?
— Naravno da nije sve izgubljeno. Zapravo, ništa nije izgubljeno. Prošle godine je uspešno sprečen pokušaj da Kosovo postane punopravna članica Uneska, ali ukoliko se ništa aktivno dalje ne bude činilo u tom smislu, uvek postoji mogućnost da se situacija promeni. Situacija na geopolitičkom planu se menja, menjaju se odnosi država, regionalni, a dolazi i do političkih promena u pojedinim zemljama. Sve to utiče na političke odluke, uključujući i ovu. Suština pitanja prijema KiM u Unesko je tek sada postala bolje poznata određenim državama. Ima država koje ovako razmišljaju: priznati Kosovo stvar je jednog političkog trenutka, političke konjunkture, odluke u datom momentu, ali to ne mora nužno da znači i podržavati tu paradržavu u svemu što radi i podržavati sve njene zahteve.
Čini se da nam diplomatska aktivnost u Vatikanu ovih dana ne ide naruku. Mediji prenose da bi papa Franja mogao da poseti Beograd, ali i Prištinu u narednih godinu dana, a kosovski da Hašim Tači tvrdi da ga je papa Franja obavestio da „namerava da poseti Kosovo i prizna realnost na Balkanu“. Šta od svega ovoga može da bude tačno, da li su ovo samo odgovori na novu rundu diplomatske aktivnosti Srbije u pokušaju da sačuva naše svetinje? Da li smo svedoci spinova iz Prištine?
— Ovo što ste poslednje rekli je najtačnija ocena onoga što se događa već duže vreme. One koji ozbiljno tumače ovu izjavu kosovskog predsednika bih posavetovao da pogledaju unazad, da vide koliko je već dato takvih izjava, koliko je puta papa navodno pozvan na Kosovo i koliko puta je rečeno da je spreman da prizna realnost i da će se tamo uskoro pojaviti. Koliko znam, papa prima predstavnike ovakvih spornih entiteta u privatnu, a ne u zvaničnu posetu. Vatikan uvek drži sva vrata i sve kanale komunikacije otvorenim, to je karakteristika njihove politike. Naravno da neće odbiti da nekoga prime, posebno ako je iskoristio priliku kanonizaciju Majke Tereze da se tamo pojavi. Naravno, konačne odluke Prištine će više zavisiti od toga šta pokrovitelji, uticajni sponzori kosovske nezavisnosti u međunarodnoj zajednici budu procenili da je racionalno da se u datom trenutku preduzima.
Pojedini mediji čak spekulišu informacijom da je Hašim Tači spreman da plati deset miliona evra da Vatikan prizna Kosovo i Metohiju. Neki čak tvrde da je to cifra kojom mogu da se potkupe bliski saradnici pape Franje, šta mislite o tome?
— Ne bih rekao da su dobronamerni prema naporima Kosova da se međunarodno afirmiše oni koji spekulišu na taj način, to je pre svega veoma uvredljivo za Svetu stolicu i Vatikan. U takve spekulacije se ne bih upuštao.
Međutim, to svedoči šta sve postoji u glavama ljudi koji razmišljaju na koruptivno komercijalizovan način u vezi sa najbitnijim pitanjima odnosa u međunarodnoj zajednici. Sigurno je da za to postoji pokriće u realnosti, u skrivenom delu realnosti međunarodnih odnosa, ali na taj način govoriti o Svetoj stolici, potkupljivosti njenih najviših predstavnika, po meni je apsolutno neumesno i uvredljivo. Ako papa u narednih godinu dana dođe u Prištinu, da li bi to u neku ruku zaista bilo priznanje politike albanskih političara. Nisam ovlašćen da to komentarišem, ali hipotetički govoreći, čak i kad bi pod određenim okolnostima, u što ja apsolutno ne verujem, papa došao na teritoriju Kosova i Metohije koja je međunarodno pravno gledano teritorija Srbije, ni to ne bi moralo da znači da je Vatikan priznao, ili da će priznati nezavisnost Kosova i Metohije.