Učesnici foruma ocenili su da je cilj ovog skupa formiranje jakog ekonomskog saveza u severnom delu Pacifičkog okeana, uz učešće vodećih ekonomskih sila — SAD, Rusije, Japana, Južne Koreje.
Na ekonomskom forumu u Vladivostoku učestvovalo je oko 4.000 privrednika iz 24 zemlje, a oni su razgovarali o ekonomskim potencijalima ruskog Dalekog istoka i Azijsko-pacifičkog regiona.
Prema rečima bivšeg premijera Australije Kevina Ruda, ruska vlada se ozbiljno pozabavila razvojem Dalekog istoka.
„Putin je očito uložio velike napore u razrađivanje plan za ekonomski razvoj ruskog Dalekog istoka. Slušao sam njegov govor, čitao sam o detaljima plana i došao sam do zaključka da je to razborit plan: slobodne luke, poreske povlastice, stvaranje povoljnih uslova za biznismene, pojednostavljeni vizni režim…“, kaže ovaj političar.
Ambasador Čilea u Rusiji Huan Eduardo Egigeren kaže da Vladivostok ima sve šanse da postane glavni trgovinski i investicioni centar i da bi ovaj forum mogao da doprinese jačanju uloge ovog grada.
Kako ističe, Vladivostok je ruska kapija u Pacifički okean.
Sličnog mišljenja je i kolumbijski ambasador u Rusiji Alfonso Lopez Kabalero, koji kaže da se Vladivostok pretvara u centar dinamičnog razvoja u ovom regionu.
„Ruski Daleki Istok gradi jake trgovinske odnose sa Kinom i veoma pažljivo pratimo ove procese. Svetska ekonomija je poslednjih 10-15 godina napredovala zahvaljujući Kini, tako da sve što pozitivno utiče na kinesku i na rusku privredu, pozitivno utiče i na nas“, naglašava on.
Šef ekonomskog departmana Ministarstva spoljnih poslova Vijetnama Vu Kuanf Minh kaže da se na forumu moglo čuti nekoliko važnih predloga koji će pomoći formiranje jedinstvenog ekonomskog Evroazijskog prostora od Lisabona do Vladivostoka.
„Cilj foruma je formiranje jakog ekonomskog saveza u severnom delu Pacifičkog okeana, uz učešće vodećih ekonomskih sila, na primer, SAD, Rusije, Japana, Južne Koreje. A konačan cilj je ekonomska integracija Evroazije i zemalja Azijsko Pacifičkog regiona“, kaže on.
Da forumi, poput ovog u Vladivostoku, pomažu privrednicima da prevaziđu određene prepreke, mišljenja je Predsednik upravnog odbora kineske korporacije „Sirijus“ Tao Ran.
On podseća da su lideri Rusije i Kine mnogo toga uradili za razvoj poslovne saradnje dveju zemalja, kao i da su stvoreni povoljni politički uslovi, što je veoma važno za biznis.
„Sad sve zavisi od samih biznis krugova“, zaključuje on.