Svečanom obeležavanju završetka radova je prisustvovao i ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin.
„U Srbiji prvi put primenjujemo novu rusku tehnologiju polaganja koloseka, na železničkom Koridoru 10, i po brzini radova obaramo rekorde u regionu“, kazao je Sultanov.
On je dodao da RŽD dnevno može da postavi novi kolosek u dužini od jednog kilometra ako se radi pod saobraćajem i do dva kilometra ako se radovi izvode bez saobraćaja.
Reč je o deonicama od Niša do Preševa ukupne dužine nešto više od 46 kilometara i to Vinarci—Đorđevo (15 km), Vranjska Banja — Ristovac (17,7 km) i Bujanovac—Bukarevac (13,7 km), a vrednost radova je oko 26,4 miliona dolara.
Paralelno sa postavljanjem pruga, kako kaže, radi se i na stvaranju jedinstvenog Dispečerskog centra.
Prema njegovim rečima, 19. septembra planirano je potpisivanje ugovora između srpskog projektnog instituta CIP i ruskog projektnog instituta NIIAS za početak projektantskih radova za jedinstveni Centar za upravljanje železničkim saobraćajem.
On dodaje da RŽD šalje pet srpskih studenata na obuku na ruske univerzitete i institute kako bi za pet godina Srbija dobila stručnjake za železnice.
„Ruska železnica radi niz projekata u Srbiji, svuda gde počnemo da radimo imamo dobar prijem, Vranje nije izuzetak od tog pravila. Ruske železnice poštuju rokove, kvalitet i bezbednost“, kazao je Sultanov.
On je naveo da je to treća škola, na trasi pruga koje radi RŽD, koju su obnovile Ruske železnice u Srbiji i da je u Vranju za svega mesec i po obnovljena učionica za učenje ruskog i francuskog jezika i toaleti.
Ta kompanije je donirala i sređivanje OŠ „Vasa Živković“ u Pančevu i OŠ „23. oktobar“ u Golubincima.
Sultanov je poželeo roditeljima i deci srećnu novu školsku godinu.
Čepurin je zahvalio na lepom dočeku i poručio deci da će im učenje ruskog jezika biti od koristi u životu.
„Razgovarali smo sa gradonačelnikom Vranja kako da povećamo saradnju u oblasti ekonomije i kulture“, naveo je Čepurin dodajući da su predložili da se napravi u Vranju ruski kutak, u kome bi na ruskom jeziku bile knjige, filmovi i drugo.
„Imamo dobar osnov, a to su lepa osećanja koja povezuju naš narod. Prekjuče su počeli radovi na oslikavanju Hrama Svetog Save u Beogradu, predstoje veliki radovi. U hramu će biti oslikan mozaik i biće pokriveno 1.230 kvadrata kupole“, kazao je Čepurin.
On je dodao da će na oslikavanju hrama biti angažovano oko 400 radnika, kao i umetnici i stručnjaci iz Rusije.
„Ruske železnice, takođe, pomažu škole, to je simbolično, ali je važan znak pažnje. Želim deci da se dobro školuju u renoviranoj školi i da sačuvaju prijateljski odnos prema ruskom narodu“, poručio je Čepurin.
Gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković je rekao da je svako ulaganje u školstvo najisplativija investicija, da svaki uloženi dinar u obrazovanje donosi profit koji se ne meri novcem, i zahvalio prijateljima iz Rusije.
Direktor OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ u Vranju Saša Ilić je rekao da je škola renovirana veoma brzo i zahvalio kompaniji „RŽD internešenel“.
„Prijatelj nije onaj koji kaže da je uvek pored nas već onaj koji oseti trenutak kada nam je potreban — hvala na prijateljstvu i pomoći“, naglasio je Ilić.
Renovirana škola se nalazi na deonici Vranjska Banja — Ristovac, a pohađa je 730 učenika.
Svečanosti povodom završetka renoviranja škole prisustvovali su i predstavnici Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.