Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov potvrdio je danas pisanje britanskog lista „Gardijan“ da se ruski lider Vladimir Putin sastao sa studentima prestižnog engleskog koledža Iton.
„To je definitivno bilo privatno putovanje momaka iz Itona. Ta škola je veoma poznata“, rekao je Peskov.
Ranije su iz tog koledža izdali zvanično saopštenje u kojem su naveli da je to bila „privatna poseta grupe studenata, koju su oni organizovali isključivo na sopstvenu inicijativu i nezavisno od koledža“.
Britanski đaci su, međutim, preduhitrili premijerku svoje zemlje Terezu Mej i ministra spoljnih poslova Borisa Džonsona, koji je takođe završio Iton.
„Gardijan“ je objavio da su studenati sami organizovali susret sa ruskim predsednikom.
„Veoma je teško ugovoriti sastanak sa Putinom“, podseća list.
„Gardijan“ ističe da ni svetskim liderima nije lako da dogovore susret sa Putinom, ali da je ruski predsednik izdvojio dva sata svog vremena da bi sa britanskim studentima razgovarao o svetskim problemima.
Doduše, mladićima nije bilo nimalo lako da dogovore susret. Jedan od gostiju Kremlja Dejvid Vej napisao je na Fejsbuku:
„Sve u svemu, trebalo mi je 10 meseci, 1.040 mejlova, 1.000 SMS poruka, bezbroj besanih noći, neprekidne paranoje tokom ispitnog roka, dobijanje loših ocena, ali… Mi smo uspeli da se vidimo sa predsednikom Rusije. Momci, mi smo zaista uspeli da ostavimo jak utisak na Putina, a on nam je zauzvrat pokazao svoju ljudsku stranu.“
U Kremlju su mladi Britanci čak napravili i grupnu fotografiju sa predsednikom.
Britanski dnevnik zaključuje da je „taj susret dokazao da školovanje u toj prestižnoj ustanovi otvara vrata svuda, a ne samo u Velikoj Britaniji“.
Koledž Iton je poznata engleska privatna škola za mladiće, koju je 1440. godine osnovao engleski kralj Henri VI. Koledž pohađaju uglavnom deca iz aristrokatskih porodica, starosti od 13 do 18 godina.
Iton su pohađale mnoge poznate ličnosti, uključujući i 20 britanskih premijera, pa se često naziva i „glavnom kolevkom engleskih državnika“.
Taj koledž je, recimo, završio bivši premijer Velike Britanije Dejvid Kameron. Takođe, ovde su „stasali“ i prinčevi Vilijam i Hari, sinovi princa Čarlsa i princeze Dajane, iako su ranije članovi kraljevske porodice tradicionalno svoju decu davali u vojne škole.
Gotovo svi studenti nakon završetka školovanja nastavljaju obrazovanje na najboljim fakultetima, a većina njih iz Itona odlazi na dva najprestižnija engleska univerziteta — Oksford i Kembridž.