U okviru kongresa biće održana međunarodna konferencija na temu „Novo i globalno pozorište: Između komodifikacije i umetničke nužnosti“, posvećena novom u izvođačkim umetnostima, kojom će predsedavati umetnički direktor Bitef festivala Ivan Medenica i Savas Patsalidis (Grčka), a uvodne govore će održati ugledni teatrolozi Erika Fišer Lihte (Nemačka) i Georges Banu (Francuska/Rumunija).
Značajan deo kongresa biće uručenje nagrade „Talija“ dramskom piscu i pozorišnom umetniku Femiju Osofisanu iz Nigerije, koji je „pisanjem o pozorištu doprineo razumevanju savremenog teatra u svetskim okvirima“, i tim povodom je najavljen dolazak velike delegacije iz Nigerije predvođene ministrom kulture, rekao je Medenica. Medenica je naglasio da će Beograd tako biti „mesto na kome će Afrika i afrička umetnost dobiti najveće međunarodno priznanje u oblasti pozorišta“.
Iste večeri kada će Erika Fišer Lihte uručiti nagradu Osofisanu (27. septembra) u glavnom programu biće izvedene dve nemačke predstave — „Saosećanje. Istorija o mašinkama“ i „Ambasador: Nemačko-zapadnoafrički komad sa pevanjem“, koji, prema rečima Medenice, za temu imaju migracije i problem genocida u afričkim zemljama.
Pozorišnim kritičarima biće predstavljen i izbor beogradskih predstava koje nisu u glavnom programu Bitefa sa željom da se srpsko pozorište učini vidljivijim u međunarodnim razmerama. Kritičarima će biti omogućeno da pogledaju predstave „Nora. Šta se dogodilo nakon što je Nora napustila muža ili Stubovi društava“ Jugoslovenskog dramskog pozorišta, „Pijani“ Ateljea 212, „Čarobnjak iz Oza“ Pozorišta „Boško Buha“, „Naglavačke“ Malog pozorišta „Duško Radović“ i „Priča o vojniku“ Bitef dens kompanije.
Medenica je najavio tradicionalne prateće programe „Bitef na filmu“ i „Bitef polifoniju“, konferencije „Bitef i kulturna diplomatija: Pozorište i geopolitika“ i „Autobiografija kao performans između biosa i njegove performativne reprezentacije“, kao i Festival novog cirkusa „Cirkobalkana“. Novi prateći programi su „Bitef amfiteatar“, posvećen studentskim radovima, i „Bitef biblioteka“, u okviru kogje će biti predstavljena najnovija izdanja stručne i teorijske literature u vezi sa pozorištem i izvođačkom umetnošću.
Prolog dan, 24. septembar, uoči svečanog otvaranja 25. septembra, biće posvećen jubileju festivala, te će tako pre izvođenja predstave „Kantor. Dowtown“ Teatra Polski Bidgošč (Poljska), biti otvorene četiri izložbe objedinjene nazivom „Nebo nad Bitefom“. Ideja je, kako je objasnio umetnički direktor, da publiku prošeta Bitefovom „zvezdanom stazom“, koja počinje od zgrade RTS, izložbom koja prikazuje na koji je način RTS pratio Bitef od njegovog osnivanja, nastavlja se ka Ateljeu 212, u okviru koga je festival osnovan i koji ga je organizovao prvih 20 godina.
Sledeća lokacija je galerija „Nju moment“ i postavka plakata i na kraju zgrada Bitef teatra i predstavljanje poslednjih 30 godina manifestacije. U glavnom programu Bitef festivala, kao što je ranije najavljeno, biće izvedeno 12 predstava, a međunarodni žiri dodeliće Gran pri „Mira Trailović“ za najbolju predstavu u celini i Specijalnu nagradu „Jovan Ćirilov“ za predstavu koja se posebno ističe nekim od svojih karakteristika.
U žiriju će, pored već navedenog Femija Osofisana, biti i umetnički direktor korejske Nacionalne pozorišne kompanije Jun-Čeol Kim (predsednik), redovni profesor na Odseku za istoriju umetnosti i spektakla na Univerzitetu La Sapienca u Rimu Aleksandra Jovićević, scenograf Aleksandar Denić i dramaturg Tomas Irmer (Nemačka).
Prodaja ulaznica za Bitef festival počinje sutra na blagajni Pozorišta na Terazijama.