Modernizacija ruskog raketnog sistema upozorenja je u punom zamahu, ističe stručnjak navodeći kao primer testove koji su urađeni na unapređenom protivbalističkom raketnom sistemu „Nudol A-235“ i raspoređivanje radio-elektronskih komponenti, prenosi „Gazeta“.
Prema njegovim rečima, Ministarstvo odbrane Rusije planira da zameni sve radarske stanice preostale iz sovjetskog doba novim radarskim stanicama za rano upozoravanje tipa „Voronjež“ kako bi se pratilo moguće lansiranje raketa.
On je podsetio na reči zamenika premijera Dmitrija Rogozina koji je nedavno izjavio da je Rusija napravila „veoma značajan napredak“ po pitanju raketne odbrane zemlje.
Taj stručnjak navodi da se sa raspadom SSSR-a 1991. godine raspao i tada izgrađen sistem za rano upozoravanje, jer su mnogi od objekata iz starog sistema bili na teritorijama novih nezavisnih država.
Kako kaže Hodarjonok, treba napomenuti i da sovjetski raketni sistem ranog upozoravanja nije bio savršen, s obzirom da nije uspeo da pokrije severoistočne delove zemlje, dodajući da je prekretnica napravljena 2000. godine kada je Rusija počela da razvija sofisticirane radarske sisteme tipa „Voronjež“.
Postoje tri vrste radarskog sistema „Voronjež“: „Voronjež M“, „Voronjež DM“ i „Voronjež VP“ sa ekstremno visokom frekvencijom. Radar pokriva površinu od 4.500 do 6.000 kilometara, sposoban je da detektuje objekte na visini do 4.000 kilometara, ali i da prati do 500 objekta istovremeno.
Razmeštanjem radarskih stanica tipa „Voronjež“ Rusija će, prema Hodarjonokovim rečima, moći da zaštiti severozapadne, jugozapadne, jugoistočne i južne delove zemlje od potencijalnih raketnih pretnji.
Drugim rečima, Rusija razvija nove kvalitetne raketne sisteme ranog upozoravanja sa značajno boljim karakteristikama i mogućnostima, ističe ruski stručnjak.
Osvrćući se na sistem A-235, stručnjak kaže da je to napredni protivbalistički raketni sistem dizajniran da detektuje neprijateljske rakete čije su mete ruska prestonica i okolna područja.
Razvojem novog raketnog sistema ranog upozorenja Rusija će, prema njegovim rečima, moći da se vrati na poziciju koju je, u velikoj meri, izgubila 1990. godine.
„Moskva će biti u stanju da kontroliše svemir iz svih pravaca, ali i da vodi rat uz pomoć satelita na susednoj teritoriji“, zaključuje on.