Članice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u ponedeljak će po treći put dati svoje mišljenje o kandidatima za budućeg generalnog sekretara UN. Nakon prethodnog kruga glasanja na Ist Riveru, kandidat Srbije Vuk Jeremić našao se na drugom mestu, za petama Portugalcu Antoniju Guterešu.
Prema rečima Nikole Jovanovića, jednog od Jeremićevih najbližih saradnika i programskog direktora CIRSD-a, bivši šef srpske diplomatije sa opreznim optimizmom čeka sledeći krug izjašnjavanja u Savetu bezbednosti.
„U prethodna dva glasanja imao je više od polovine pozitivnih glasova u Savetu bezbednosti i jedini je kandidat koji je između prva dva kruga smanjio broj negativnih glasova. Prema našoj proceni ovo će biti poslednji krug izjašnjavanja ovakvog tipa jer se završava formiranje svojevrsne rang liste kandidata, te očekujemo da će samo četiri prvoplasirana kandidata ući u ozbiljna razmatranja u daljim krugovima glasanja. Cilj srpskog kandidata je da bude među prva četiri najbolje rangirana nakon ponedeljka“, kaže Jovanović za Sputnjik.
Prema njegovim rečima, dobre šanse da se nađu u „prvoj četvorci“ imaju, pored Gutereša, i Argentinka Suzana Malkora i dvoje ili više predstavnika Istočne Evrope, regiona koji bi trebalo da ima određenu prednost prilikom ovih izbora. Ključnu ulogu nakon trećeg kruga glasanja po svoj prilici imaće pet stalnih članica SB, čiji veto može da zaustavi kandidate na putu do prestižne pozicije.
„Kandidat Srbije je vodio kampanju kao nezavistan i nije bio favorit, niti je imao sponzora ni u jednoj velikoj sili. Takođe, jedini je kandidat koji je izašao sa platformom sa konkretnim predlozima, pa mu je taj pristup sigurno doneo određene prednosti. Videćemo kako će se nadalje tih pet velikih sila između sebe dogovarati, trgovati i za koji će se profil kandidata na kraju odlučiti“, kaže Jovanović.
Feodor Starčević, bivši ambasador Srbije u Ujedinjenim nacijama, ocenjuje da Jeremić ima odlične šanse da zadrži ili čak poboljša svoj dosadašnji plasman.
„Prvi na rang listi je Portugalac Gutereš koji nije iz grupe istočnoevropskih zemalja, što mu je minus jer je sada red na izbor generalnog sekretara iz te grupe. Takođe, on je iz zemlje koja je članica NATO-a, a tradicionalno se generalni sekretari ne biraju iz blokovskih zemalja. Prema tome, ne očekujem da bi Vuk Jeremić mogao da padne, već da nakon trećeg kruga glasanja u najmanju ruku zadrži svoj plasman na drugom mestu, sa nadom da eventualno može i da ga poboljša, odnosno da ima manje negativnih mišljenja“, objašnjava Starčević.
Po svoj prilici, i Albanci sa Kosova veruju da kandidat Srbije ima ozbiljne šanse da zauzme najznačajniju svetsku diplomatsku poziciju. Uoči glasanja u Savetu bezbednosti u Prištini su zakazana dva odvojena protestna okupljanja protiv kandidature Vuka Jeremića za generalnog sekretara UN, pišu kosovskih mediji.
Protesti su zakazani uz obrazloženje da je Jeremić „antialbanski političar“ i da bi prijem Kosova u UN bio blokiran narednih 10 godina ukoliko bi on došao na tu funkciju.
Kako kaže Feodor Starčević, čitava dosadašnja aktivnost Vuka Jeremića u vezi sa pitanjem Kosova je potpuno legitimna i nema mu se šta prigovoriti.
„On se kao ministar inostranih poslova Srbije morao protiviti tome da jedan deo Srbije dobije nezavisnost vlastitom voljom. On je to radio savesno i u interesu Srbije, a isto bi postupio svaki ministar inostranih poslova bilo koje druge zemlje. Naravno da to Albancima sa Kosova ne ide u prilog i očekivano je da oni na njega ne gledaju blagonaklono“, kaže Starčević.
Objašnjenje organizatora protesta da „u slučaju izbora Jeremića za generalnog sekretara Kosovo deset godina ne bi bilo primljeno u UN“ obična je glupost, napominje Starčević.
„Ne određuje generalni sekretar da li će neka zemlja biti primljena u UN, nego organi te organizacije, Savet bezbednosti i Generalna skupština. Evidentno je reč o izlivu antipatije i pokušaju da se na neki način naškodi kandidaturi Jeremića, jer da on nema šanse ne bi ni bilo potrebe da se saziva protest protiv njegove kandidature. Mislim da mu Albanci sa Kosova na izvestan način daju kompliment time što najozbiljnije tretiraju mogućnost da bi on mogao da postane generalni sekretar UN“, ocenjuje Starčević.
Inače, u međuvremenu su od pretenzija na mesto prvog čoveka Svetske organizacije odustali kandidati Hrvatske i Crne Gore Vesna Pusić i Igor Lukšić. Očekuje se da će novi generalni sekretar UN, koji na tom mestu treba da zameni Ban Kimuna, biti izabran tokom oktobra, a funkciju će preuzeti 1. januara 2017.