Ranije ove nedelje korisnici društvenih mreža su se fokusirali na zastrašujuću sliku petogodišnjeg dečaka koji se zove Omran Dakneš, koji je izvučen iz ruševina posle, kako je navedeno, vazdušnog udara u Alepu. Fotografija na kojoj Omran sedi u šoku u narandžastoj stolici ambulante brzo je postala viralna. Priča je rasplakala voditeljku Si-En-Ena Kejt Bolduan.
Omran. Aylan. Those who don't make it to the front pages. What was done about it then, what will be done now? #Syria pic.twitter.com/nCPhqgpcXP
— Joseph Willits (@josephwillits) August 19, 2016
U međuvremenu, neki korisnici društvenih mreža su brzo iskoristili priliku da okrive Rusiju za vazdušni udar, dok je američka glumica Mija Farou rekla da su ruska bombardovanja dosad ubila više civila nego DAEŠ.
Russian bombings have now killed more civilians than Isis. Brother of Omran has died https://t.co/Mf9MuaoaqF pic.twitter.com/UTG11ismu6
— mia farrow (@MiaFarrow) August 20, 2016
Ruska vojska je odbacila optužbe, a portparol Ministarstva odbrane general-major Igor Konašenkov je naglasio da ruski avioni nikad ne napadaju mete u naseljenim mestima. Ovo posebno važi za četvrt Katerđi u Alepu, koja je direktno povezana sa dve nedavno započete ruske humanitarne operacije za otvaranje koridora za bezbedan izlazak lokalnog stanovništva.
Konašenkov je još dodao da analiza videa Ministarstva odbrane pokazuje da ako se napad i dogodio, on nije posledica avionske municije nego mine ili cilindra za gas, koje u velikoj meri upotrebljavaju teroristi.
Dok većina zapadnih medija i mnogi na društvenim mrežama možda neće poverovati objašnjenju ruskog Ministarstva odbrane, jedan uznemirujući detalj u vezi sa fotografijom koji nije objavljen u štampi počinje da privlači pažnju mnogih internet korisnika.
Fotografije koje cirkulišu po internetu pokazuju Omranovog fotografa, čoveka po imenu Mahmud Raslan, kako saoseća sa ubicama drugog deteta, dvanaestogodišnjaka Abdulaha Taysira Ise, kojeg su zlikovački obezglavili „umereni pobunjenici“ koje podržavaju Sjedinjene Države.
Is the man who took viral Syrian boy photo linked with killers? https://t.co/gt35JVnwnI pic.twitter.com/KehULnO42Y
— teleSUR English (@telesurenglish) August 20, 2016
Fotografije koje se mogu pronaći na internetu i koje je prikupio „Lajvlik“ pokazuju skrinšotove Raslanove fejsbuk stranice sa slikom na kojoj on pozira i smeje se sa teroristima iz pokreta Nour el Din el Zenki, čiji su pripadnici hladnokrvno ubili Isu.
Hey folks, meet Mahmoud Rslan, Aleppo's busiest paparazzo..#Omran pic.twitter.com/lAEloPjIuo
— Q_Far (@Lahqbar) August 19, 2016
Raslan je dao zapadnim medijima izuzetno uznemirujuće detalje, čak je napisao i tekst za „Telegraf“ naslovljen „Ja sam slikao malog Omrana u Alepu“.
As photographer Mahmoud Raslan took this picture of #Omran, “the tears started to drop.” https://t.co/BaGFS10t8x pic.twitter.com/oIUGJNblNU
— Jim Roberts (@nycjim) August 19, 2016
Prema njegovim rečima, slikanje dečaka ga je rasplakalo. Raslan je dodao da je, kada se probudio i video da ceo svat koristi fotografiju i priča o njoj, pomislio i ponadao se da će slike sve dece u Siriji postati viralne i da će svet saznati kako je tamo.
As photographer Mahmoud Raslan took this picture of #Omran, “the tears started to drop.” https://t.co/BaGFS10t8x pic.twitter.com/oIUGJNblNU
— Jim Roberts (@nycjim) August 19, 2016
Ali fotografija Raslana u potpuno drugačijoj situaciji gde slavljenički pozira sa ubicama drugog deteta izazvala je bes korisnika društvenih mreža, a neki su čak govorili da sumnjaju da je fotografija šokiranog dečaka iz Alepa inscenirana. Dok to izgleda malo verovatno, fotografovo, po svemu sudeći, druženje sa salafistima koji ubijaju decu dovodi u sumnju njegove navodne želje za prestanak patnje dece u Alepu.