„Mi smatramo da krvoproliće mora da se prekine. Umiru nevini ljudi. Zato će Turska biti aktivnija u pokušajima da spreči pogoršanje situacije u narednih šest meseci“, prenosi AFP njegovu izjavu.
Jildirim je istakao da zajedničkim radom Irana, zemalja Persijskog zaliva, SAD i Rusije može da se dođe do rešenja u Siriji, navodi agencija „Rojters“.
Napori Turske usmereni su i na sprečavanje podele zemlje po etničkoj pripadnosti, što se konkretno tiče ambicije Kurda da dobiju kontrolu nad oblastima koje se graniče sa Turskom, navodi agencija.
Jildirim nije precizirao kakve će mere Ankara preduzeti za rešavanje sukoba u Siriji koji traje gotovo pet godina.
Komentarišući učešće Rusije u sirijskom sukobu, turski premijer je izjavio da Rusija nije upućivala Turskoj zahtev za korišćenje vojne vazduhoplovne baze Indžirlik.
On je dodao da Rusija nema potrebe da koristi ovu tursku bazu, jer ruska avijacija ima mogućnost da se bazira u Siriji, prenela je agencija „Blumberg“.
Komentarišući incident sa oborenim ruskim avionom Su-24 Jildirim je izjavio da smatra da je to bila „nepotrebna kriza“.
Jildirim je istakao da u okviru političkog kursa Turska namerava da preduzme korake za poboljšanje situacije u Siriji i razvija odnose sa Egiptom.
„Potrebno je da razvijamo ekonomske i kulturne odnose sa Egiptom“, rekao je turski premijer na konferenciji za medije.
On je objasnio da odnosi na visokom nivou neće moći da se izglade za noć.
Tursko-egipatski odnosi pogoršali su se nakon svrgavanja predsednika Muhameda Morsija i krvavih sukoba koji su nakon toga izbili. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan oštro je osudio dejstva egipatske vojske protiv pristalica svrgnutog predsednika i izjavio da Morsija smatra legitimnim predsednikom Egipta. Turska i Egipat su u avgustu 2013. godine pozvali svoje ambasadore na konsultacije, nakon čega Egipat proglasio turskog, a Turska egipatskog ambasadora personom non grata.
Amerika je saveznik Turske
Premijer Turske izjavio je da su Sjedinjene Američke Države strateški partner Turskoj, a ne prijatelj, i pozvao SAD da ubrzaju proces izručenja opozicionara i islamskog sveštenika Fetulaha Gulena, kojeg Ankara optužuje za učešće u organizaciji državnog prevrata.
On je rekao da Turska i SAD imaju bilateralan sporazum o izručenju i da zato proces izručenja ne treba da se odlaže.
„Želimo da ubrzamo ovaj proces. Taj čovek je vođa prevrata. Šta čekamo? Sporazum između dve države je određen“, navodi agencija AP reči turskog premijera.
Ranije je Vašington zatražio od Ankare dokaze da je Gulen umešan u pokušaj julskog prevrata, piše agencija.