Sutra će konačno biti okončan posao na prikupljanju ponuda za dokapitalizaciju „Galenike“, do kada su tri zainteresovana ponuđača imala rok da isprave nedostatke u već dostavljenoj dokumentaciji. Komisija će, nakon što otvori ponude, utvrditi listu, čiju konačnu verziju će usvajiti vlada i proglasiti najpovoljnijeg ponuđača. Pregovori sa prvorangiranim ponuđačem trajaće najviše 90 dana.
Tender za izbor strateškog partnera na pet godina podrazumeva da će dokapitalizacijom on steći vlasništvo od 25 odsto po ceni od najmanje sedam miliona evra.
Zadatak strateškog partnera će biti da konsoliduje fabriku lekova, nekadašnjeg giganta srpske privrede, operativno i finansijski je restrukturira i tako poveća vrednost kompanije. Po okončanju strateškog partnerstva, navrh pet godina, većinski kapital „Galenike“ biće na prodaju, a u podeli dobiti će učestvovati i strateški partner.
Ta ponuda je bila dovoljno primamljiva za tri kompanije. Reč je o „Kadila farmasjutikals“ iz Indije, EMS iz Brazila i britansko-ruski konzorcijum „Frontijer farma — Petrovaks farm“.
I dok neki stručnjaci za strana ulaganja smatraju da je četvrtina kapitala „Galenike“ previše za samo sedam miliona evra, što bi nakon prodaje većinskog paketa „Galenike“ moglo da bude i višestruko veća zarada od početnog ulaganja, Milan Kovačević ne vidi u tome ništa sporno.
„Meni se sviđa što je transparentno rečeno — ko više ponudi od sedam miliona evra, to će biti jedan od kriterijuma za izbor. Drugi kriterijum za izbor je ko će ponuditi da posle pet godina manje učestvuje u dobiti od prodaje. Te dve stvari su meni sasvim normalne, jer ako je to jeftino, onda će neko ponuditi više“, kaže Kovačević za Sputnjik.
Prema ranijem saopštenju Ministarstva privrede, ponude će biti rangirane tako da će prednost imati onaj koji ponudi zaposlenje za najveći broj radnika. Naravno, strateški partner je u obavezi da očuva kontinuitet obavljanja delatnosti „Galenike“. Pored toga, prilikom rangiranja ponuda, uzeće se u obzir i ponuđeni iznos dokapitalizacije „Galenike“ za 25 odsto kapitala i ponuđeni prihod Republike Srbije prilikom prodaje kapitala „Galenike“ nakon isteka Strateškog partnerstva.
To, po mišljenju Kovačevića, ipak nije dovoljno transparentno.
„Ono što mi smeta je što nije potpuno jasno kakav će biti ukupan bodovni sistem za izbor (najpovoljnijeg ponuđača). Rečeno je ko više zaposli radnika, što je nelogično, i neki drugi uslovi. Bojim se da neće biti dovoljno transparentno. Ja se zalažem da nešto bude izloženo svima pod istim uslovima. Onda se više niko ne može žaliti na uslove i onda će se postići najpovoljniji uslovi za kupce i prodavce“, smatra Kovačević.
Taj stručnjak za strana ulaganja konstatuje da je vrednost „Galenike“ veoma pala. Njeno učešće na tržištu je znatno manje nego u prošlosti, a za kupca je najvažnije upravo to koliko je preostalo njenog učešća na tržištu i kakve su šanse da se ono uveća. To će, smatra Kovačević, povećati cenu „Galenike“ za pet godina.
Po njegovoj oceni, bolje šanse imaju oni koji bi mogli da iskoriste svoj asortiman i plasiraju ga na tržišta koja je imala „Galenika“. Ta moguća sinergija bila bi od koristi nekome ko je već u toj branši. Teže je sa investicionim fondovima, a i oni su među ponuđačima, napominje Kovačević. Osim ako imaju u vidu budući dogovor sa nekim u toj branši kako bi mogli da računaju da će za pet godina popraviti poslovanje „Galenike“, objasnio je on.
Na pitanje ko bi od tri ponuđača bio najbolje rešenje za „Galeniku“, on kaže da to ne može da proceni.
„Ovde će neko tipovati da ona ima već prednost na tržištu bivše Jugoslavije, da ima dobru prohodnost na tržišta Rusije i još nekih istočnih zemalja i neko ko ima interesa da se sa drugim asortimanom ispomogne i na tim drugim tržištima. To bi bilo od pomoći za sve i za unapređenje poslovanja kako bi se bolje prodalo i zaradilo u tom konkretnom poslu“, kaže Kovačević za Sputnjik.