Premda je 2015. godine rublja bila među poslednjih pet valuta po svojim pokazateljima, ove godine ruska valuta se plasirala na treće mesto. U drugom kvartalu ove godine privredna aktivnost Rusije smanjena je za 0,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine, pokazujući na taj način najmanje kvartalno umanjenje od početka 2015. godine.
„Rusku valutu verovatno čeka svetla budućnost, jer trgovci sa optimizmom gledaju na dugoročne perspektive rublje od sredine 2014. godine“, navodi se u članku.
Dok je zarada na tržištu pala ispod nule od Japana do Evrope, Rusija je zahvaljujući osnovnoj stopi od 10,5 odsto postala popularno mesto za investiranje novca koji je jeftino uzet kao kredit na drugim mestima.
„Rublja postaje jedna od najboljih valuta na tržištima u razvoju“, rekao je agenciji analitičar kompanije „JP Morgan Čejs“ Sad Sidiki.
Ove godine ruska valuta je ojačala za 14 odsto i tako demonstrirala najbolji pokazatelj među tržištima u razvoju, nakon brazilskog reala i južnoafričkog randa.
„Ovo je radikalno poboljšanje u odnosu na januar“, navodi se u članku.
Globalna trka za prihodom pomogla je rublji da opstane u uslovima pada cena „crnog zlata“ u ovom kvartalu. Cena nafte vrste „brent“ je od juna pala za sedam odsto, a rublja je ojačala za skoro jedan procenat, piše „Blumberg“.
Istovremeno su trgovci ove godine ostvarili dobit od 21 odsto, što je drugi najbolji pokazatelj, odmah iza brazilskog reala, među valutama 23 zemlje u razvoju. Mesečni odnos rublje sa cenom nafte pao je za 0,5 odsto i to je najniži pokazatelj od juna 2015. godine.