Govoreći prošlog meseca na 95. godišnjici osnivanja Kineske komunističke partije, Si Đinping je održao ono što zapadni analitičari zovu „podstrekački govor“ u kojem je pozvao na vojni savez sa Rusijom, koji bi NATO učinio „nemoćnim“ i „okončao imperijalističke pretenzije Zapada“.
Oštre izjave dolaze u vreme kada su i Peking i Moskva osetljivi zbog povećane ratne američke spoljne politike koja je kao posledicu imala niz velikih vojnih vežbi na pragu Rusije i Kine i razmeštanje raketnih štitova u strateškim oblastima da bi ograničile mogućnosti obe države da se odbrane ukoliko dođe do sukoba.
„Sve je na ivici radikalne promene“, izjavio je sve nezadovoljniji kineski predsednik. „Vidimo kako Evropska unija postepeno propada, kao i američka ekonomija — došao je kraj novom svetskom poretku“.
Čini se da se retorika takođe fokusira na potiskivanje domaćih razmirica u Kini, gde zvaničnici već pozivaju građane da budu oprezni zbog antivladinih agitatora koji bi mogli biti zapadni agenti, usred procvata američkog mešanja u spor oko Južnog kineskog mora, dok Obamina administracija poziva da Peking bude izbačen sa svojih istorijskih teritorija, što je zasnovano na sumnjivoj odluci koju su kritikovali pravnici koji tvrde da Kina ne treba da prizna hašku odluku.
Gubitak teritorije u Južnom kineskom moru predstavljalo bi veliki udarac za ekonomske aspiracije Pekinga, u svetlu činjenice da više od 40 odsto svetske pomorske trgovine prolazi kroz ovu oblast, koja je takođe mesto jednog od najvećih morskih nalazišta nafte i prirodnog gasa.
Pozivajući na podršku svojih sunarodnika, kineski predsednik je izjavio da „nikada više neće biti kao ranije, za deset godina imaćemo novi svetski poredak, u kojem će ključno biti ujedinjenje Kine i Rusije“.
Ruski predsednik Vladimir Putin odavno je pozdravio razvoj širih vojnih i ekonomskih odnosa sa Kinom, govoreći o postojećoj saradnji kao o „sveobuhvatnom i strateškom partnerstvu“.
Iako se međunarodna zajednica poslednjih nedelja udružuje protiv Pekinga nakon odluke o Južnom kineskom moru i razmeštanja antiraketnog štita THAAD u Južnoj Koreji, Rusija je čvrsto podržala kinesko uključivanje u velike zajedničke vojne vežbe na Pacifiku.