To je navedeno u izvještaju o radu Tužilaštva Republike Italije i Nacionalne antimafijaške direkcije, u kome se konstatuje i da italijanski istražni organi ispituju delovanje jedne kriminalne grupe iz Crne Gore, čiji su pripadnici aktivni na italijanskoj teritoriji.
U pitanju je „kotorski klan“, koji je svoju kriminalnu aktivnost počeo kao jedinstvena organizacija, da bi se s vremenom podelio na dva klana. Italijanski izveštaj sadrži podatak da je crnogorski klan povezan s kalabrijskom mafijom — N’drangetom, koja se smatra najopasnijom u Evropi.
Prema izvještaju, aktivnost italijanske Gvardija di financa i američke DEA dovela je do ozbiljnih istraga u različitim delovima sveta, uključujući Crnu Goru, Brazil, Argentinu, Dominikansku Republiku, Kolumbiju i Španiju.
Navodi se da su istrage DEA dovele do toga da kriminalne organizacije iz tih zemalja kokain kupuju od Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije (FARK), koji proizvodi i distribuira ogromne količine kokaina širom sveta.
U izvještaju se nalazi i tabela koja sadrži broj stranih kriminalnih organizacija, čiji su pripadnici aktivni na teritoriji Italije, a koji su pod lupom italijanskih istražnih organa.
Za Crnu Goru navedeno je da je pod istragom jedna kriminalna organizacija. U dokumentu tog nivoa javnosti, nema konkretnih imena, već je sve dato deskriptivno, i u brojkama. Međutim, za „Dan“ je više izvora potvrdilo da je kriminalna grupa pomenuta u izveštaju kotorski kriminalni klan.
Put droge iz Južne Amerike do Crne Gore počinje iz Kolumbije. Zatim tovari droge iz Kolumbije stižu u brazilsku luku Santos, odakle ih crnogorski državljani, sa svojim saradnicima, koristeći prekookanske brodove, dopremaju u luke Valesnija u Španiji i Đoja di Tauro u Italiji.
Potom ih pripadnici kotorskog klana preuzimaju i brodovima prebacuju u Crnu Goru i druge delove Evrope, gde njena vrednost vrtoglavo raste u odnosu na cenu u mestu proizvodnje.
Dok kilogram kokaina u Kolumbiji košta 5.000 evra, u Italiji se kreće i do 80.000 evra.
Profit od tih kriminalnih poslova legalizuje se tako što se „kokainski keš“ ubacuje u legalne crnogorske tokove, preko biznisa sa nekretninama, automobilima, menjačnicama, turističkim agencijama i kockarnicama.
Te aktivnosti su već duže pod lupom i crnogorskih istražitelja, ali dosad niko nije procesuiran zbog sumnje da je oprao novac stečen preprodajom kokaina. Međutim, evidentno je da šefovi klanova i njihovi saradnici imaju brojnu i vrednu imovinu u Crnoj Gori.