Ranije su partneri projekta („Endži“, „Gasprom“, OMV, „Šel“, „Juniper“ i „Vinteršel“) saopštili da su odlučili da opozovu saopštenje predato Poljskoj o planiranom stvaranju zajedničkog preduzeća za realizaciju projekta za izgradnju gasovoda.
„Današnja odluka nikako ne utiče na već urađene i planirane radove na projektu, uključujući i izvođenje ranije planiranih i objavljenih tendera. Sve će se obaviti u predviđenom roku“, izjavio je predstavnik „Severnog toka 2“.
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dve linije cevovoda sa ukupnim kapacitetom od 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje od ruske obale preko Baltičkog mora do Nemačke.
Partneri su se složili o sledećoj podeli akcija u okviru projekta: 50 odsto pripada „Gaspromu“, a 10 odsto evropskim kompanijama OMV, BASF („Vinteršel“), „Endži“, „Šel“, „Juniper“" (izdvojen iz „E.ON“). planirano je da se novi gasovod izgradi paralelno sa „Severnim tokom“.
Krajem juna finansijski direktor „Severnog toka“ Pol Korkoran izjavio je da je prijave za učešće na tenderu za polaganje cevi morskog dela gasovoda „Severni tok 2“ podnelo šest kompanija. Do kraja leta planirano je da se izaberu pobednici, a u septembru da se potpišu ugovori. U skladu sa tekućim rasporedom projekta, radovi na postavljanju cevi bi trebalo da počnu 2018. godine.
Ranije je već izabran podizvođač za nanošenje zaštitnog betonskog sloja za cevi. To je holandska kompanija „Vasko koutings Jurop BV“. Osim toga, već su potpisani dogovori za postavljanje cevi velikog prečnika.