Navijali su, komentarisali, kalkulisali, osmišljavali strategiju i razrađivali taktiku, proračunavali minutažu i predviđali svoje šanse u polufinalnoj trci, koja ih očekuje već danas.
Na megdanu, u trećem polufinalu ovog takmičenja, očekuju ih „neugodni“ Indijci i Azerbejdžanci, ali i prošlogodišnji pobednici — Rusi.
„Biće teško. Konkurencija je žestoka“, kažu.
U srpskom timu mešaju se osećanja strepnje i nadanja, ali preovladava njihova želja da se domognu finala.
„Daćemo sve od sebe“, obećavaju srpski tenkisti, prošlogodišnji osvajači bronze na ovom takmičenju.
Ove godine se u polufinale plasiralo 12 ekipa. Osam timova je već završilo polufinalne trke, ostala je još samo grupa u kojoj je Srbija.
„Biće to izuzetno ’jaka‘ trka… Četiri ekipe koje učestvuju sutra u polufinalu imaju veoma težak zadatak da ostvare rezultate na nivou koji su jučepokazali Belorusi i prekjuče Kinezi. To za nas znači da strelci moraju biti nepogrešivi, da vozači moraju voziti bez ijedne greške. Dakle, ne sme da nam se potkrade nijedna greška za koju se dobijaju kazneni poeni, odnosno, kazneni krugovi“, kaže za Sputnjik pukovnik Dragan Bojić, vođa delegacije Vojske Srbije.
U jučerašnjoj drugoj polufinalnoj trci za ulazak u finale borili su se timovi iz Belorusije, Irana, Mongolije i Kazahstana.
Najviše pogodaka imali su Belorusi — prošli su sve krugove bez ijednog promašaja. To im je omogućilo da se ekipno uspenju na treću poziciju, u dosadašnjem takmičenju i stanu „rame uz rame“ sa Rusijom i Kinom.
Osim domaćina — Rusa, u svojim tenkovima se takmiče i Kinezi i Belorusi, dok sve ostale ekipe koriste „oklopnjake“ T-72B3, koje je obezbedila ruska strana.
Ove godine promenjene su i propozicije — uveden je veći broj ciljeva za spregnuti mitraljez i protivavionski mitraljez, staza je duža za 12 kilometara i preciznije su definisane kazne za određene greške u toku trke.
„Realizacijom prošlogodišnjeg takmičenja uočeno je da je postojao mali broj ciljeva. S obzirom da je tenk, kao borbeno sredstvo, prvenstveno namenjen za uništavanje borbene sile, tehnike i ljudstva protivnika, od ove godine u propozicijama se našao veći broj ciljeva. Tako da naše nišandžije, i ne samo naše već i drugih ekipa, moraju mnogo više truda da ulože, mnogo više ciljeva da pogode kako bi ekipa u ukupnom plasmanu ostvarila bolje vreme i plasirala se dalje“, objasnio je pukovnik Bojić.
Srpski tenkisti su se puna tri meseca pripremali za ovo takmičenje — uložili su puno rada, znoja, truda, pa se nadaju ulasku u finale.
„Nadamo se da ćemo ostvariti uspeh kao i prošle godine i da ćemo ući u finale. Ali moram reći da je ove godine izuzetno jaka konkurencija i da će biti izuzetno teško. U svakom slučaju, momci su spremni, mi verujemo u njih i nadamo se da ćemo u samoj završnici takmičenja, 13. avgusta, zajedno sa velikim brojem gledalaca imati priliku da vidimo zastavu Srbije na tenkovima koji budu učestvovali u finalnoj trci“, kaže pukovnik Bojić.
Vođa delegacije Vojske Srbije navodi da su se u dosadašnjem individualnom takmičenju svojim rezultatima istakle posade Rusije i Kine, ali istovremeno ističe da su „svakakva iznenađenja moguća“, pa nije želeo da prejudicira ko će se naći na pobedničkom postelju.
Osim tenkista, na Međunarodnim vojnim igrama u Rusiji učestvovale su i još dve srpske ekipe — PVO u disciplini „Čisto nebo“ u gradu Jejsku i pontonirske jedinice na takmičenju „Otvorena voda“ u Muromu, koje su osvojile bronzanu medalju i zabeležile nekoliko pobeda u raznim sportskim nadmetanjima.
Deo njih će se pridružiti srpskim tenkistima 13. avgusta u Alabinu, gde će prisustvovati svečanom zatvaranju 2. Međunarodnih vojnih igara u Rusiji.