Slavna sportistkinja, trostruka dobitnica olimpijskih nagrada, između ostalog i zlatne medalje u Seulu, učestvuje na osmoj olimpijadi uzastopno. Takav rezultat u ovoj disciplini nema nijedna žena.
Štaviše, Salukvadzeva je postavila još jedan rekord: na olimpijskim igrama ona nastupa zajedno sa sinom Cotneom, koji se takođe bavi streljaštvom. To se dešava prvi put u istoriji igara.
U intervjuu za agenciju „R-sport“ Salukvadzeva ističe da je njen otac, koji je istovremeno bio i njen trener, sanjao zajednički nastup. Interesantno je da se sin slavne sportistkinje prvo bavio ragbijem.
Sve u svemu, gruzijski mediji su odmah zatražili od mladog strelca da osvoji medalju.
„O kakvoj medalji oni govore kad kod nas u Gruziji ne postoji čak nijedno strelište. Vežbamo isključivo u inostranstvu. To je paradoksalna situacija: plasiram se u finale takmičenja iako u Gruziji nema strelišta“, negoduje olimpijska šampionka.
Godine 2008. u Pekingu posle ceremonije dodele nagrada Nino Salukvadzeva se izgrlila sa ruskom sportistkinjom Natalijom Paderinom, iako je nekoliko dana pre toga počeo rat u Južnoj Osetiji. Prema rečima Salukvadzeve, tada je ona u Gruziji maltene proglašena „neprijateljem broj jedan“.
„U sportu nema nacionalnosti! Ako su političari napravili neke probleme, nek oni sve to rešavaju. Ostavite nas, sportiste, na miru. Ali vremenom sam od neprijatelja broj jedan postala, može se reći, junak broj jedan u Gruziji. Sve se menja, ostaju samo činjenice. A činjenica je da sport nije namenjen za konflikte i za političarenje, njegov cilj je prijateljstvo u celom svetu“, kaže ona.
Komentarišući odluku o zabrani određenim ruskim sportistima da učestvuju na Olimpijadi, Salukvadzeva kaže da bi trebalo kazniti one koji uzimaju doping.
„Ali kakve veze sa tim ima Jelena Isinbajeva. Zašto je njoj zabranjeno učešće? Njen nastup bi bio praznik za sve ljubitelje sporta širom sveta. Kao navijačica, želim da vidim Isinbajevu na Olimpijadi, želim da vidim najbolje“, zaključuje ona.