Nastavlja se hajka Demokratske partije na Rusiju tokom izborne kampanje za predsednika SAD. Spin-doktori iz tabora Hilari Klinton, Vikiliksovo objavljivanje mejlova, partije koriste za stavljanje Rusije u žižu javnosti, kako bi pokrili suštinu sadržaja pošte za koju tvrde da su je presreli ruski hakeri.
To je klasičan spin, pokušaj da se skrene pažnja sa najvažnije teme u Demokratskoj stranci, kaže za Sputnjik politički analitičar Obrad Kesić, šef kancelarije Republike Srpske u Vašingtonu.
Sagovornik Sputnjika je aktivan član Demokratske stranke u Americi. On tvrdi da je jasno da je ceo slučaj izmišljen kako bi se marginalizovala skandalozna uloga vrha stranke u favorizovanju jednog kandidata — Hilari Klinton.
„Nisu želeli da izazovu revolt delegata koji su podržavali Bernija Sandersa, zato su smislili priču da Rusija stoji iza hakerskog napada, da navija za Donalda Trampa. To je apsurd. Ja kao član Demokratske stranke, koji je dosta aktivan, a podržavao sam Sandersa, osećam da mi vređaju inteligenciju. Žele da nam poruče da je mnogo veći problem to što se možda neka strana sila, u ovom slučaju Rusija, bavi pitanjem izbora u SAD, nego što je činjenica da je stranka lagala i sarađivala sa Hilari Klinton, rušila kampanju Bernija Sandersa. To je za mene i mnoge ljude u Demokratskoj stranci mnogo važnije pitanje“, kaže Kesić.
Od Rusije će se sigurno praviti babaroga sve do izbora, a do početka novembra možemo očekivati da se napadi pojačaju, dodaje Kesić. On istovremeno tvrdi da je upravo porodica Klinton u dobrim odnosima sa Rusijom, odnosno ruskim oligarsima od kojih je preko svoje fondacije primila desetine miliona dolara.
Kada su u pitanju obećanja o novim odnosima SAD i Rusije republikanca Donalda Trampa, Kesić smatra da to nije najvažnija tema prosečnog birača u Americi. SAD žive u posthladnoratovskom periodu, pa se Rusija sada ne gleda kao najveća pretnja, najveća pretnja za prosečnog Amerikanca je terorizam, kaže Kesić.
„Već više od deceniju terorizam je gorući problem u percepciji javnosti SAD, tako da priča o Rusiji i Putinu kao najvećem zlu jednostavno nema široku podršku u javnosti. Ali mejnstrim mediji, pogotovo Si-En-En, trude se da stvore atmosferu sličnu onoj u vreme Hladnog rata, da se održava napetost u vreme kampanje. Realnost govori potpuno suprotno, administracija Baraka Obame je napravila ozbiljan napredak u spoljnoj politici, a nijedan od tih uspeha ne bi mogao da se realizuje bez ozbiljne saradnje sa Moskvom. Normalizacija odnosa sa Kubom, Sporazum o nuklearnom programu Irana i dogovor o primirju u Siriji ne bi bili realizovani bez saradnje sa Rusijom“, podseća Kesić.
On dodaje da kao demokrata nema velike simpatije prema republikanskom kandidatu. „Ipak, moram da priznam da je Donald Tramp jedini kandidat na ovim izborima koji pokušava da udari temelje nove spoljne politike, što podržavam“, kaže Kesić.
„Mislim da je to krajnje potrebno, radije bih da vidim da se takva diskusija vodi u samoj Demokratskoj stranci, ali, nažalost, vlada inercija po tom pitanju i nespremnost da se otvaraju pitanja koja je Tramp otvorio. Prvo i najvažnije pitanje je korist NATO-a za SAD. Oni nisu spremni da se suoče s realnošću, činjenicom da ta organizacija ne funkcioniše na način na koji bi trebalo, da nije korisna za američke interese. Kako za bezbednosne, tako i za političke. Tramp je otvarajući to pitanje uradio nešto korisno za ovu zemlju. Nadam se da će i drugi političari da skupe hrabrost da se njime bave“, kaže Kesić u razgovoru za Sputnjik.
On pozdravlja otvorene, neprekidne pozive Donalda Trampa na uspostavljanju novih američko-ruskih odnosa. Zanimljivo je da Tramp ne popušta u svom stavu, što znači da je odlučan u želji da se uspostavi novi odnos sa Moskvom, zaključuje Kesić.